In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازگشت
دولت باید پاسخگوی نیاز صنایع به نقدینگی باشد

دولت باید پاسخگوی نیاز صنایع به نقدینگی باشد

ابوترابی با اشاره به اینکه استقلال بالای سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهایی مانند کره قابل مقایسه نیست گفت: باید از این ظرفیت برای برطرف کردن چالش‌های آتی بهره‌برداری کنیم زیرا این سرمایه‌ی بزرگ با ایثار جوانان و مردم فداکار و صاحبان بنگاه های فعال اقتصادی حاصل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، وی عصر امروز در همایش صنعت قطعه‌سازان با بیان اینکه سخن گفتن در جمع نخبگانی که از تجربه های انباشته مدیریتی در صنعت خودرو برخوردارند دشوار است، به چالش‌های فراروی صنعت خودرو و راه‌کارهای برون رفت آن اشاره کرد وگفت: با توجه به تاریخ پس از انقلاب اسلامی بایستی با قبول کاستی‌ها بر ظرفیت‌ها و سرمایه‌ها چشم دوخت، مهمترین سرمایه‌ی هر کشور استقلال سیاسی است، سکوی هر حرکت و پروازی استقلال سیاسی و قدرت تصمیم‌گیری ملت برای امروز و فردای اوست و ما برای این استقلال هزینه‌ی زیادی پرداخت کرده‌ایم.

 

ابوترابی با اشاره به اینکه اهمیت و ارزش استقلال سیاسی ایران و استقلال اقتصادی کشورهایی مانند کره قابل مقایسه نیست گفت: باید از این ظرفیت برای برطرف کردن چالش‌های آتی بهره‌برداری کنیم زیرا این سرمایه‌ی بزرگ با ایثار جوانان و مردم فداکار و صاحبان فعالان اقتصادی حاصل شده است.

 

وی با بیان اینکه اقتصاد امروز دنیا بر اساس اقتصاد مبتنی بر نوآوری علمی است نه اقتصاد مبتنی بر مواهب الهی اظهار کرد خلق ظرفیت برای رسیدن به اقتصاد مقتدر و کارآمد دشوار است. این ظرفیت در عالی‌ترین سطح خود باید مبتنی بر علم باشد و این نگاهی است که بر اساس آن می‌توان به آینده امید داشت.

 

عضو هیئت حل اختلاف قوا در خصوص اهمیت توجه به تولید گفت: نگاه مسئولین بیشتر از اینکه معطوف به تولید ثروت باشد به هزینه معطوف بوده آن هم نه هزینه برای افزایش ثروت.

 

آنچه در شرایط کنونی به آن نیازمندیم، تغییر این نگاه است و باید همه‌ی توجه خود را به خلق ثروت معطوف کنیم که یکی از مهمترین این حوزه‌ها صنعت خودرو است.

 

وی افزود: توجه به این حوزه و سایر صنایع در راستای خلق ثروت نیازمند تغییر نگاه مدیریت اجرایی و مسئولین است، اما اگر این نگاه تغییر کرد، باید فضاهای لازم برای رسیدن به این بستر را هموار کرد. برای این هدف باید حجم بیشتری از درآمدهای نفتی را به سمت صندوق توسعه‌ی ملی هدایت کرد.

 

نائب رئیس مجلس با اشاره به اینکه اگر تنها تلاش می‌شد که هزینه‌های جاری در کشور را کاهش بدهیم و منابع را آزاد می کردیم، بسیاری از مشکلات حل می‌شد گفت: باید با عظم و اراده‌ی جدی و مدیریت هزینه‌های جاری کشور و متناسب ساختن حجم دولت با وظایف حاکمیتی اش راه را برای توسعه و ارتقاء تولید فراهم می‌کند.

 

وی بر کاهش نقدینگی تأکید کرد و گفت: باید با سیاست‌گذاری درست هدایت نقدینگی از شبکه‌ی بانکی به سمت تولید فراهم شود و به جز این قطعا چرخ تولید حرکت نخواهد کرد، رسالت بانک مرکزی این نیست که قلکی برای جبران کاستی‌های دولت باشد بلکه باید با مدیریت نقدینگی آن را به سمت تولید هدایت کرد و برای انجام این سیاست بر آن نظارت کرد. زیرا انحراف نقدینگی یکی از مهمترین مسائلی است که در کشور با آن روبرو بوده‌ایم.

 

ابوترابی اضافه کرد: تا جایی که گزارش‌ها حکایت می‌کند حدود نیمی از هزینه‌های تولید خودرو به مواد اولیه بر می‌گردد که قیمت مواد اولیه در این سال‌ها افزایش پیدا کرده است، افزایش قیمت‌ها و دستمزد، نیاز بنگاه‌ها به نقدینگی را افزایش داده و باید دستگاه اجرایی به این نیاز پاسخ دهد.

 

وی با اشاره به اینکه در هر حوزه‌ای نیازمند مدیریت مبتنی بر برنامه هستیم و اگر برنامه نداشته باشیم و یا آن را اجرا نکنیم به جایی نمی‌رسیم افزود: متأسفانه در عرصه‌ی اقتصاد مدیریت فرآیند نداشتیم و با مدیریت پروژه‌ای از اهداف و چشم‌انداز دور شده‌ایم دولت آینده باید تمام توان خود را برای برداشتن موانع فرا روی تولید به کار گیرد و بدون توجه به تولید مشکلات اقتصادی برطرف نخواهد شد و کشور نمی‌تواند به شایستگی در برابر تحریم‌ها بایستد.

 

نامزد یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری در خاتمه افزود: با استفاده از ظرفیت علمی، تجارب مدیریتی و رصد دقیق مشکلات، می‌توان بسیاری از چالش‌ها را بر طرف کرد، آنچه امروز دولت در اختیار دارد، درآمد نیست بلکه سرمایه است. درآمد دولت باید از ارزش افزوده‌ی حاصل از تولید کالا به دست بیاید و درآمد حاصل از فروش نفت به عنوان سرمایه و پشتوانه‌ای برای تولید باشد.

 

تازه ترین اخبار