In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازگشت
ابوترابی‌فرد در مجمع مجالس آسیایی: تروریسم هر روز در افغانستان، پاکستان و سوریه قربانی تازه می‌گیرد

ابوترابی‌فرد در مجمع مجالس آسیایی: تروریسم هر روز در افغانستان، پاکستان و سوریه قربانی تازه می‌گیرد

نایب‌رئیس اول مجلس با اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر همکاری‌های پارلمانی در آسیا از نظر بازار عمده تولید و مصرف انرژی، گفت: کشتار بی‌گناهان تحت عناوین فرقه‌ای و مذهبی مخالف آموزه‌های صریح قرآن و سنت است و تروریسم در افغانستان، عراق، پاکستان و سوریه قربانیان تازه می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز طی سخنانی در نیم فصل شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی ، اظهار داشت: ابتدا مایلم تشکر صمیمانه مجلس را از حضور مهمانان عزیز و مشارکت نمایندگان مجالس آسیایی در اجلاس شورای اجرایی ابراز کنم. مشارکت فعال نمایندگان در موضوعات مهم اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی موجب همگرایی و همبستگی بیشتر ملل آسیایی در اتخاذ مواضع مشترک در مواجهه با چالش‌های روزافزون جهانی می‌شود.

 

وی افزود: مجمع مجالس آسیایی فراگیرترین و مردمی‌ترین نهاد انتخابی در آسیاست. این نهاد مهم پارلمانی می‌تواند نقش اساسی در فرایند تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری برای بهبود سلامت و محیط زیست، پیشبرد صلح و امنیت، مبارزه با فقر و فساد، گسترش همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی، همگرایی آسیایی و گسترش صنعت گردشگری در آسیا ایفا کند.

 

نایب رئیس اول مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: همکاری‌های پارلمانی در آسیا با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیر آن از لحاظ بازار عمده تولید و مصرف انرژی و وسعت سرزمینی و نیروی کار جوان و متخصص و اقتصادهای در حال رشد می‌تواند نقش اساسی در توسعه پایدار اقتصادی و گسترش همگرایی و تقویت صلح و دوستی ایفا کند. منابع غنی مادی و بنیادهای عمیق معنوی چنان در این قاره وسیع با یکدیگر ممزوج شده‌اند که اگر با هماهنگی و برنامه‌ریزی مورد بهره‌گیری قرار گیرند، آسیا می‌تواند به عنوان یک قطب قدرتمند و مؤثر در تحولات جهانی به ایفای نقش بپردازد. در این صورت آسیا سهم واقعی خود را در حل و فصل مسائل جهانی و منطقه‌ای به عهده خواهد گرفت و مانع دخالت و نفوذ قدرت‌های فرامنطقه‌ای خواهد شد.

 

ابوترابی فرد با بیان اینکه اجلاس مجالس آسیایی برای به عهده گرفتن چنین نقش مهمی لازم است ابتدا کارآمدی خود را ارتقاء داده تا به بهره‌گیری از فرصت‌ها به جایگاه واقعی خود نایل شود، تصریح کرد: مطابق اهداف تعیین شده در منشور مجمع مجالس آسیایی، این نهاد هماهنگی فعالیت‌های پارلمانی برای تقویت آزادی و برابری عدالت و رفاه اجتماعی، امنیت و ثبات، صلح و دوستی و همگرایی در آسیا را به عهده دارد. تصمیمات این مجمع که با اجماع اعضاء حاصل می‌شود، نشان‌دهنده گرایش‌ها و جهت‌گیری‌های بزرگترین نهاد پارلمانی در آسیاست.

 

«مجمع مجالس آسیایی‌با تقویت مشارکت فعال اعضای خود می‌توانند در زمینه‌هایی مانند هم‌افزایی و تبادل تجربه در زمینه قانونگذاری در مورد مسائل مشترک منطقه ای و قاره‌ای، همفکری در مورد اولویت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، تقویت هماهنگی در تدوین سیاست‌های کلی در مورد مسائل مهم در سطح آسیا و نحوه پرداختن به آنها، ارتقای ظرفیت‌های پارلمانی برای درک بهتر شرایط و تدوین اصول همکاری، تقویت همبستگی میان نمایندگان مجالس و ایجاد روابط نزدیک‌تر بین آنها برای پیشبرد اهداف مجمع مجالس آسیایی و نیز امکان جلب مشارکت عملی پارلمان‌های عضو در موضوعات خاص مورد توجه آنهاست که مبارزه با مواد مخدر، بحران مالی، کارگران مهاجر، به نتایج ملموس و عملی دست یابد

 

وی اضافه کرد: علی‌رغم ظرفیت‌های بی‌نظیر، این مجمع هنوز با چالش‌هایی مواجه است که بدون همکاری‌ نزدیک پارلمان‌ها قابل رفع نیست. امیدوارم همکاران در جلسه ویژه‌ای که به منظور تقویت جایگاه این مجمع اختصاص یافته مشارکت فعال داشته باشند و با ارائه راهکارهای روزآمد به فعالیت و نشاط این مجمع مدد رساند، این راهکارها می‌تواند شامل مواردی از قبیل طراحی برنامه‌های برای مشارکت بیشتر رؤسای مجالس در جلسات مجمع عمومی برای ارتقای جایگاه APA و تسهیل هماهنگی و همکاری‌های بیشتر پارلمانی، تبیین راهکارهایی برای ارتباط نزدیک‌تر بین دولت‌ها و مجمع مجالس آسیایی و بسترسازی برای اجرایی شدن تصمیم ها و توصیه‌های این مجمع و نیز برنامه‌ها و اهداف مجمع مجالس آسیایی در سطح دولت‌ها و جامعه مدنی برای جلب مشارکت بیشتر آنها در پیشبرد برنامه‌ها، باشد.

 

نماینده تهران در مجلس با ذکر این نکته که آسیا علی‌رغم ظرفیت‌های عظیم تمدنی خود هنوز از چالش‌‌های جهانی شدن رنج می‌برد، گفت: بحران بزرگ اقتصادی غرب آثار زیانباری بر زندگی مردم آسیا برجای گذاشت و اگر پارلمان‌های آسیایی به موقع و به صورت هماهنگ به آسیب‌شناسی فرایندهای اقتصادی جهانی می‌پرداختند، می‌توانستند با اتخاذ حوزه‌ای واحد از آثار خسارت‌بار این بحران بکاهند. جهانی شدن در حوزه فرهنگ نیز سبب تضعیف فرهنگ‌های ملل آسیایی و موجب تحمیل فرهنگ لذت‌گرا و مصرف‌گرای غرب شده است.میراث فرهنگی و تمدنی آسیا از تنوع و تکثر ارزشمندی برخوردار است که نباید در سیطره فرهنگ یکسان‌سازی غالب جهانی ذوب شود. همکاری‌ پارلمان‌های آسیایی در حفظ و احترام به تنوع فرهنگی ضرورتی اساسی برای تقویت هویت آسیایی این قاره بزرگ است.

 

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: آسیا زادگاه ادیان بزرگ الهی و تمدن‌های عظیم بشری بوده است، متاسفانه جریان‌های خشونت‌گرا در غرب با کینه‌ورزی تاریخی نسبت به اسلام، همه توان فرهنگی و رسانه‌‌ای خود را برای تصویرسازی منفی علیه اسلام، ادعای ناکارآمدی حکومت‌های مردم‌سالار دینی، اسلام‌هراسی و اسلام ستیزی بکار گرفته است.

 

وظیفه علما و اندیشمندان جهان اسلام در شرایط کنونی مقابله با این تلاش‌ها از طریق نمایش چهره واقعی اسلام و تبیین اهداف و آرمان‌های مردم‌سالار دینی است.

 

نایب رئیس اول مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: عملیات تروریستی که به کشتار بی‌رحمانه پیروان مذاهب مختلف اسلامی بخصوص تشیع و تسنن منجر شده است، به شدت محکوم می‌شود. کشتار بی‌گناهان تحت عناوین فرقه‌ای و مذاهبی مخالف آموزه‌های صریح قرآن و سنت است و در عین حال باعث لکه‌دار کردن چهره رحمانی اسلام در منظر جهانیان است. لازم است همه علمای دینی و رسانه‌های جمعی با محکوم کردن کشتارهای فرقه‌ای، مسلمانان را به تحمل و بردباری و پیروی از سنت مودت‌آمیز رسول گرامی اسلام دعوت کنند. تروریسم در افغانستان، عراق و پاکستان و سوریه هر روز قربانیان تازه می‌گیرد و زنان و کودکان بسیاری را به کام مرگ می‌کشد که مجمع مجالس آسیایی باید در قبال تروریسم چاره‌اندیشی کند.

 

«با کمال تاسف باید عرض کنم که هنوز تعدادی از اعضای مجمع مجالس آسیایی از اشغال و ترور رنج می‌برند. مردم فلسطین طی چند نسل قربانی اشغال و سرکوب و محاصره و جنگی نابرابر بوده‌اند. محاصره همه جانبه مردم بی‌پناه غزه، کشتار کودکان مظلوم و مادران بی گناه، بمباران مناطق مسکونی، مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها، نمونه بارز نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است که مجمع مجالس آسیایی باید با اتخاذ موضعی واحد به این جنایتکاری و وحشی‌گری پاسخ مناسب دهد

 

نایب رئیس اول مجلس در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: طرح قوانین مشترک بین پارلمان‌های آسیایی از ابتدای تشکیل این مجمع مدنظر بوده است و همه اعضا بر اهمیت و ضرورت آن تاکید داشته‌اند، مسائلی که کشورهای آسیایی عمدتا به صورت مشترک با آن درگیر هستند، دارای ظرفیت بالایی برای وضع قوانین مشترک هستند، از جمله این موضوعات مهم می‌توان به مبارزه با قاچاق اقلام فرهنگی و مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد. پیشنهاد می‌کنم مجمع مجالس آسیایی وضع قوانین مشترک را به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های خود در نظر بگیرد تا به پیشرفتی اساسی در همگرایی آسیا نایل آییم.

 

وی در خاتمه گفت: درباره مسائل اصلی و مهم مورد توافق اعضا در مجمع مجالس آسیایی در کمیسیون‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بحث‌های کارشناسی بین نمایندگان شرکت‌کننده انجام گرفته و پیش‌نویس قطعنامه‌ها تدوین شد، اکنون این پیش‌نویس‌ها برای بررسی مختلف در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد که مطمئنم با مشارکت فعال شما نمایندگان بر غنای آنها افزوده خواهد شد.

 

انتهای پیام/

تازه ترین اخبار