In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازگشت
درآمدهای نفتی در زمان هدفمندی یارانه ها به تولید اختصاص نیافت

درآمدهای نفتی در زمان هدفمندی یارانه ها به تولید اختصاص نیافت

در قانون هدفمند سازی یارانه ها تاکید شده است که 30 درصد از درآمدهای حاصل از عواید هدفمندی به تولید اختصاص داده شود ولی متاسفانه این مهم محقق نشد...

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی درباره چگونگی حل معضل بیکاری بر تولید و افزایش ثروت تاکید کرد و گفت: اگر نقدینگی موجود در بازار به سمت تولید هدایت شود و و رابطه هزینه های جاری دولت با درآمدهای نفتی قطع شود قطعا می توان بیکاری را در کشور ریشه کن کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی وی در نشست پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان دانشگاه هرمزگان با ارائه ارزیابی کلی از موقعیت فعلی کشور گفت: یکی از اساسی ترین دست آوردهای انقلاب اسلامی تبدیل شدن ایران به یک قدرت بزرگ دفاعی و برخورداری از بالاترین سطح امنیت است.

  

حجت الاسلام ابوترابی افزود: نظامی که برآمده از اراده ملت و بر اساس مبانی اسلامی شکل گرفته استبایستی در عرصه ی اجرایی از بالاترین ظرفیت و کارامدی برخوردار باشد.

  

وی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص دستگاه اجرایی قانون مند گفت: کارامدی دستگاه اجرایی یعنی کارامدی نظام و ارتقای ظرفیت های دستگاه اجرایی به منزله ی ارتقای جایگاه نظام است.

 

 عضو هیئت عالی حل اختلاف قوا ادامه داد: بنابراین بر این باورم که باید از تمام ظرفیت ها و سرمایه های کشور برای افزایش کارامدی دستگاه اجرایی بهره برد.

 

 وی با بیان اینکه افزایش کارامدی دستگاه اجرایی منوط به چند اصل می باشد گفت: اولین مسئله این است که باید گفتمان سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و مدیریتی دستگاه اجرایی دقیقا و بدون کمترین زاویه ای همان گفتمان نظام باشد.

 

ابوترابی چالش های به وجود آمده در شرایط فعلی کشور را نتیجه این زاویه گرفتن دانست و اظهار کرد: بایستی در نظام جمهوری اسلامی ایران عدالت گستری، فساد ستیزی و شایسته سالاری در دستور کار دستگاه اجرایی قرار بگیرد و این دقیقا همان گفتمان نظام است.

  

وی همچنین احترام به خرد جمعی و تعامل با نخبگان علمی و سیاسی را از دیگر لوازم افزایش کارامدی دستگاه اجرایی دانست.

 

 عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: تلاش بی وقفه، خدمت خالصانه، ساده زیستی و برنامه محوری باید به معنای واقعی کلمه در دستور کار دستگاه اجرایی قرار بگیرد.

 

 وی همچنین بر مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار و مدیریت مبتنی بر علم و اخلاق اسلامی تاکید کرد.

 

نائب رئیس مجلس با بیان اینکه دستگاه اجرایی باید خود را ملتزم به اسلام بداند گفت: سبک زندگی و تعامل و مدیریت مردمنیز باید به سبک اسلامی نزدیک شود.

 

وی با تاکید بر اینکه اسلام در تمام عرصه ها برنامه و افق روشنی دارد گفت: فاصله از ارزشها صفوفمتحد ما را می شکند.

 

ابوترابی افزود: در جمهوری اسلامی ایران که بالاترین سطح مردم سالاری به نمایش گذاشته شده است نباید به دموکراسی غربی که چیزی جز شعار ندارد تکیه کرد.

 

 

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دولت آقای احمدی نژاد در کاهش شکاف طبقاتی موفق بود یا نه به قانون هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و آن را گامی موثر در جهت شفاف سازی قیمت ها، جلوگیری از رانت ارز، مدیریت مصرف، و هدایت منابع حاصل از از فروش نفت به سمت تولید دانست.

 

 عضو هیئت عالی حل اختلاف قوا افزود: در قانون هدفمند سازی یارانه ها تاکید شده است که 30 درصد از درآمدهای حاصل از عواید هدفمندی به تولید اختصاص داده شود ولی متاسفانه این مهم محقق نشد و راه برای رکود اقتصادی فراهم شد.

 

وی اضافه کرد: اگر قانون هدفمندی یارانه ها به درستی اجرای شود کشور از رکود اقتصادی خارج خواهد شد.

 

 نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رکود در تولید و افزایش نقدینگی و تورم را در بازار عامل اصلی شرایط اقتصادی کنونی دانست و یادآور شد: علاوه بر آثار تحریم، عدم اجرای درست هدفمندی یارانه ها نیز به این مشکلات دامن زد.

 

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره حوادث پس از انتخابات 88 گفت: پس از انتخابات بنده به همراه برخی دوستان از طرف رهبری وارد عمل شدیم تا به دغدغه های کسانی که به انتخابات نقد داشتند پاسخ دهیم اما در حالیکه آنها به ترکیب گروه نقدی نداشتند با ما همکاری نکردند.

 

وی افزود: اگر دوستان با ما همکاری می کردند قطعا به بسیاری از دغدغه ها و نقد های آنان پاسخ داده می شد.

 

 ابوترابی با بیان اینکه در اداره کشور نیازمند مدیریت فرآیند هستیم نه مدیریت پروژه گفت: سه دوره حضور در هیئت رئیسه مجلس و ربع قرن در دانشگاهاین ظرفیت را فراهم کرده است که با مسائل کشور آشنا باشم.

 

 

وی با اشاره به اینکه مدیر توانا کسی است که بالاترین درجه تعامل با نخبگان را داشته باشد گفت: امیدورام بتوانم با احترام به خرد جمعی مدیریت مبتنی بر علم و اخلاق را برجسته کنم.

 

 نایب رئیس مجلس در خصوص ظرفیت های استان هرمزگان به جنگ تحمیلی و خسارات آن اشاره کرد و گفت: هرچند این استان نسبت به ابتدای انقلابپیشرفت زیادی کرده است اما هنوز در جایگاه شایسته خود قرار نگرفته است.

 

وی ادامه داد: باید نگاه خود را در استان هرمزگان به تولید ثروت معطوف کنیم و یک بار دیگر ظرفیت های خود را مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

 ابوترابی با بیان اینکه قانون اساسی ما یکی از مترقی ترین قوانین است گفت: نمی توان از دست آوردهای مردم سالاری دینی بهره برد ولی هزینه های آن را نپرداخت.

 

وی در خصوص فساد وراهکاری پیشگیری از به شایسته سالاری اشاره کرد و گفت: اگر رئیس دستگاه اجرایی بشوم از مجلس خواهم خواست که نظارتش را بر دولت افزایش دهد.

 

 عضو هیئت عالی حل اختلاف قوا در پاسخ به سوالی درباره چگونگی حل معضل بیکاری بر تولید و افزایش ثروت تاکید کرد و گفت: اگر نقدینگی موجود در بازار به سمت تولید هدایت شود و و رابطه هزینه های جاری دولت با درآمدهای نفتی قطع شود قطعا می توان بیکاری را در کشور ریشه کن کرد.

 

 وی در ادامه با اشاره به اینکه منافع ملی ما با دانش هسته ای گره خورده است افزود: ما باید همه زمینه های لازم را برای بهره برداری از انرژی هسته ای صلح آمیز فراهم کنیم.

 

 ابوترابی در پاسخ به سئوالی درباره نقش زن در جامعه و دستگاه اجرایی به جایگاه زن در اسلام اشاره کرد و با بیان اینکه باید این جایگاه را پاس داشت گفت: در چارچوب اصل شایسته سالاری از تواناترین بانوان در دستگاه اجرایی استفاده خواهد شد.

 

گفتنی است پس از پایان این نشست حجت الاسلام ابوترابی از نزدیک و در فضایی صمیمانه با دانشجویان به گفتگو پرداخت و به سئوالات آنها پاسخ داد. 

تازه ترین اخبار