In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازگشت
تحول فرهنگی بنیادین منوط به تغییر سبک زندگی مدیران است

تحول فرهنگی بنیادین منوط به تغییر سبک زندگی مدیران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، وی عصر روز شنبه هفتم اردیبهشت ماه در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت حاضر شد و به پرسش های دانشجویان درباره اوضاع داخلی و بین المللی کشورمان و همچنین انتخابات پیش رو پاسخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با نوع برخورد با رژیم صهیونیستی و مطرح کردن مقولاتی مانند هولوکاست گفت: در رابطه با رژیم صهیونیستی، موضع نظام مشخص است و باید براساس آن حرکت کنیم. 

نائب رییس مجلس در مورد بحث ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و اعمال تحریم علیه کشورمان و راهکارهای مقابله با آنها اظهار داشت: در رابطه با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و اعمال تحریم ها می‌توانستیم با استفاده از راهکارهای حمایتی در بخش تولید، تبعات آن را به کم‌ترین حد ممکن برسانیم و به نوعی تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم و با رسیدن به اقتدار اقتصادی از تحریم‌ها عبور کنیم که اگر این اتفاق می‌افتاد، یک نوع وحدت ملی ایجاد می‌شد و از این رهگذر شاید برخی از تحریم‌ها به نفع کشور نیز تمام می‌شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در دولت آینده خود، با تاکید بر اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها از یک هماهنگی و کارآمدی مناسبی برخوردار بود و اگر همانگونه که در قانون پیش بینی شده بود، اجرا می‌شد، وضع کنونی در کشور حاکم نمی شد، افزود: قطعا اجرای مرحله دوم آن هدفمندی نیازمند ثبات در متغیرهای کلان اقتصادی مانند ثبات در تورم، نرخ ارز و ارزش پول ملی است و قطعا تا رسیدن به این اهداف و تثبیت این متغیرها، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها منطقی به نظر نمی رسد.

ابوترابی با بیان این که باید شایسته‌سالاری از اولویت‌های مهم دولت آینده باشد، در مورد استفاده ازنیروهای مختلف در دولتش تصریح کرد: مبنای استفاده از نیروها در بدنه اجرایی کشور، معطوف به شایسته‌سالاری و استفاده از نیروهای مومن و ولایت‌مدار است و امروز کشور نیازمند مدیرانی است که در کنار داشتن این خصیصه‌ها، در تصمیمات مدیریتی خود دارای روحیه جهادی باشند و با توجه به این الگو می‌توان در دولت آینده از همه نیروهای موجود، با گرایش‌ها و نظریات مختلف استفاده کرد.

عضو هیئت عالی حل اختلاف قوا در بخش دیگری از نشست با دانشجویان، با تاکید بر برنامه‌محوری در دولت آینده اظهار داشت: رویکرد دولت باید به صورت برنامه‌ای و بلندمدت باشد و توجه به اهداف کلان و اسناد بالادستی نیاز کلیدی امروز و فردای دولتمردان است و این موضوع باید به عنوان شعار عملیاتی و مهم در مسیر اداره کشور مطرح باشد، هم‌چنین استفاده از توان علمی و خرد جمعی در تصمیمات کلان و مدیریتی کشور و ارتقاء تعامل و پیوند با قوای دیگر می‌تواند به عنوان یک هدف غایی و مهم برای دولت آینده باشد.

نایب رییس مجلس در پاسخ به یکی از دانشجویان در مورد بحث فرهنگ و مسایل موجود در جامعه با اشاره به اینکه نقش فرهنگ در عرصه‌های مختلف بی‌بدیل و پر اهمیت است و قطعا ارتقای فرهنگ عمومی می‌تواند در رسیدن به اهداف جامعه موثر باشد، گفت: چیزی که حائز اهمیت است ارتقای فرهنگ بدنه اجرایی کشور است و به جای آن که ما بر روی ارتقاء فرهنگ جامعه پافشاری کنیم و به دنبال تغییر فرهنگ جامعه باشیم باید الگوی فرهنگی مدیریت اجرایی کشور را مورد توجه قرار بدهیم و کلید رسیدن به این موضوع اعمال شایسته‌سالاری در بدنه اجرایی کشور است که نتیجه این اقدام، ارتقاء اعتماد مردم به دولت خواهد بود و در چشم انداز کلان موجب ارتقای فرهنگ جامعه خواهد شد.

ابوترابی در پاسخ به سوال دانشجویی درباره صحبت‌های نقل شده از وی پیرامون توصیه آیت‌الله بهجت در خواب برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: استناد به این موضوعات در وهله اول نمی‌تواند منطقی باشد و نسبت دادن صحبت‌هایی در این رابطه به بنده، از مصادیق بداخلاقی است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در مورد بحث راهبردهایش در حوزه سیاست خارجی نیز اظهار داشت: در حوزه سیاست خارجی، راهبرد نظام تعریف شده و مشخص است و برای رسیدن به این راهبرد، باید مولفه افزایش سطح اقتدار ملی توجه شود و بی‌تردید مهم‌ترین حوزه برای افزایش اقتدار ملی موضوع اقتدار اقتصادی است زیرا غرب نوک پیکان تهاجم را در این موضوع قرار داده است.

وی افزود: باید اقتدار نظام اسلامی به عالی‌ترین سطح ممکن افزایش یابد و یکی از مهم‌ترین بخش‌ها اقتدار اقتصادی است که با افزایش این مولفه، سطح رضایت‌مندی و همبستگی ملی ارتقا خواهد یافت. هم‌چنین موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع دیپلماسی فعال در عرصه جهانی است و باید بتوانیم با یک دیپلماسی فعال از منافع ملی‌مان در دنیا دفاع کنیم.

ابوترابی‌ با اشاره به راهکارهای دستیابی به اقتدار اقتصادی، با تاکید بر تمرکز بر مقوله تولید ملی، تصریح کرد:از این طریق می توان به رشد اقتصادی و افزایش ارزش پول ملی رسید و کشور برای رسیدن به این هدف از زیرساخت و ظرفیت‌های مناسبی به لحاظ منابع، امکانات، و نیروی انسانی برخوردار است. در حال حاظر نیروی اجرایی کارآزموده و کارآمد برای رسیدن به این اهداف در کشور وجود دارد.

وی افزود: باید با انضباط مالی و مدیریت هزینه و ایجاد توازن بین بخش‌های حاکمیتی نظام، هزینه‌های دولت را کاهش داد و وظایف غیرحاکمیتی دولت را به بخش خصوصی واگذار کرد. برآیند این اتفاقات، هزینه‌های جاری کشور را کاهش می‌دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین بر کاهش  میزان وابستگی بودجه به نفت و تسهیل شرایط برای تولید و ارتقاء سطح مشارکت بخش خصوصی در این حوزه تاکید کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش از پاسخ به سوالات دانشجویان در سخنانی با تاکید بر توجه به گفتمان مبتنی بر عقلانیت، عدالت و معنویت در کشور، گفت: عقلانیت در سایه دانش و احترام به خردجمعی پرورش می‌یابد و ارتقاء سطح عقلانیت در جامعه در نیل به اهداف والای نظام تاثیرگذار خواهد بود و نکته بعدی عدالت است که راه را برای معرفت و رسیدن به کمال انسانی هموار می‌کند.

ابوترابی پس از این جلسه، با حضور در بنای یادمان شهدای دانشگاه علم و صنعت به شهدای دوران دفاع مقدس احترام کرد.

تعداد زیادی از دانشجویان نیز پس از پایان جلسه سوالات باقی مانده خود را به صورت ایستاده و در فضایی صمیمی از ابوترابی پرسیدند.

 

تازه ترین اخبار