In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۱۴:۵۳
چهارشنبه ۷ امرداد ۱۳۹۴
بازگشت
رفع مشکل حقوق بازنشستگان صندوق فولاد محور جلسه

رفع مشکل حقوق بازنشستگان صندوق فولاد محور جلسه

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه ای با حضور مسئولان دولتی و مدیرعامل صندوق فولاد مشکل تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان صندوق فولاد را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، در جلسه امروز (سه شنبه 6 مرداد)  نمایندگان با مسئولان صندوق فولاد کشور و جمعی از وزرای دولت، گفت: از تمامی مسئولان دولتی به دلیل شرکت در این جلسه و به واسطه تعیین تکلیف تأخیر در حقوق بازنشستگان صندوق فولاد کشور تشکر می کنم. امیدواریم در این جلسه هر چه سریعتر مشکل بازنشستگان صندوق فولاد با همفکری نمایندگان و مسئولان دولت حل و فصل شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان صندوق فولاد کشور یکی از مشکلات فراروی دولت و مجلس می باشد و نمایندگان مجلس از ابتدا تا کنون پیگیر این موضوع بوده اند ، البته در بودجه برای گشودن این گره تصمیمات مهمی اتخاذ شد؛  همچنین پس از تصویب لایحه بودجه نیزنمایندگان این مشکل را پیگیری کردند.

وی تأکید کرد: اخیرا نیز نامه ای از سوی جمع کثیری از نمایندگان امضا شد و در این جلسه قرار است که هر چه سریعتر مشکل پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد تعیین تکلیف شود.

87 هزار بازنشسته صندوق فولاد کشور با مشکلات بسیاری روبه رو هستند

در ادامه این جلسه هادی حسینی در خصوص مشکل بازنشستگان صندوق فولاد گفت: موضوع بازنشستگان صندوق فولاد در حال حاضر به موضوع پیچیده ای در کشور تبدیل شده است، زیرا این قشر از جامعه از طبقه زحمتکش بوده و سالیان بسیار در معادن و کوره های فولاد فعالیت کردند؛ بنابراین سزاوار نیست که بازنشسته ای در این صندوق پس از 30 سال فعالیت نتواند حقوق خود را به موقع دریافت کند.

وی تأکید کرد: طی3 سال گذشته بازنشستگان صندوق فولاد کشور هر ماه مشکل دریافت حقوق داشتند و نمی توانند مایحتاج زندگی خود را تأمین کنند، هر چند که صندوق فولاد کشور مدتی زیر نظر وزارت صنایع و معادن فعالیت می کرد؛ اما مدتی است که فعالیت این صندوق به وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی منتقل شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: وزارت کار و امور اجتماعی تا کنون نتوانسته است بخش کوچکی از مشکلات این صندوق را حل کند و صندوق بازنشستگی فولاد کشور در حال حاضر به جای آنکه مرهمی بر دل مردم باشد به زخمی برای آنها تبدیل شده است.

حسینی افزود: از پایان سال گذشته مطرح شد که صندوق بازنشستگی فولاد کشور دارای کسری بسیاری است و با این کسری هر چند که تلاش می شود 2 ماه حقوق حداقل پرداخت شود، اما یک ماه همچنان این افراد بدون حقوق هستند از این رو ما نمایندگان مجلس بارها با وزرای مربوطه و معاون برنامه ریزی رئیس جمهور در این باره صحبت کردیم اما هیچ مشکلی تا کنون حل نشده است.

وی ادامه داد: در قانون بودجه سال جاری هزار میلیارد تومان برای رفع این مشکل در نظر گرفته شد، اما متأسفانه این پول تا کنون نقد نشده است و 87 هزار کارگر بازنشسته صندوق فولاد کشور هر روز در مقابل نهادها و سازمان های دولتی برای رفع مشکل خود تجمع می کنند، که ما خواهشمندیم هر چه سریعتر دولت تدابیر ویژه ای را برای رفع این مشکل اتخاذ کند.

51 درصد افزایش پرداختی مشمولان صندوق بازنشستگی فولاد در سال 92

همچنین در ادامه این جلسه علی طیب نیا، گفت: با تشکیل دولت یازدهم با شرایط سختی در صندوق فولاد کشور مواجه شدیم، چرا که صندوق بازنشستگی فولاد با همه اموال و دارایی هایش به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شد؛ تا کسری های آن از طریق واگذاری سهام تعدیل شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: 12 هزار و 500 میلیارد تومان میزان کسری صندوق طی برآورد سال گذشته بود و سوالات جدی در این خصوص برای دولت مطرح شد که چگونه با واگذاری سهام به نهادهای غیر دولتی می توان این کسری را مرتفع کرد.

وی افزود: اما باید پرسید که اگر یک صندوق دارای کسری است آیا دولت می تواند این کسری را تأمین و پرداخت کند و آیا این اقدام تنها برای یک صندوق خاص باید انجام شود، از این رو باید تأکید کرد که صندوق بازنشستگی بانک ها براساس یک تعریف مشخص 45 هزار میلیارد تومان کسری آن را سازمان حسابرسی تأیید کرده است.

طیب نیا تصریح کرد: با توجه به اینکه حکم قانون وجود داشت مسئولان مربوط از همه سوالات مطرح شده در این باره عبور کردند و دولت در این باره مصوبه دوم خود را صادر کرد از این رو سازمان خصوصی سازی ظرف مدت چند ماه تمام شرکت های مربوطه را قیمت گذاری کرد، هر چند که از ابتدا تا پایان سال 92 ما تصور می کردیم که عین 12 هزار و 500 میلیارد تومان کسری پرداخت شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: با توجه به اینکه بعدها درخصوص قیمت شرکت دخانیات اعتراض هایی مطرح شد؛ هزار میلیارد تومان از 12 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 92 محقق نشد.

وی تاکید کرد: درحال حاضر مصوبه دولت به این نکته  اشاره می کند که ازمحل جدول شماره 18 در قانون بودجه 1000 میلیارد تومان تن خواه برای پرداخت قسمتی از حقوق بازنشستگان فولاد در نظر گرفته  شود، اما در جدول شماره 18 حتی یک ریال هم وجود ندارد، هرچند که حتی با اختصاص این پول مشکلات صندوق فولاد به طوراصولی حل نخواهد شد.

طیب نیا با تاکید براینکه سازمان حسابرسی کسری صندوق را به 19 هزار میلیارد تومان ارتقاء داد، گفت: علت این موضوع با موصوبات بی منطقی که در گذشته صادر شده درارتباط است، ازجمله در سال 92 ، 51 درصد افزایش پرداختی برای مشمولان این صندوق وجود داشته است، البته براساس فروضی مقرر شد که سازمان حسابرسی باردیگر کسری را محاسبه کند.

اختصاص 900 میلیارد تومان ازنقدینگی تامین اجتماعی به صندوق فولاد

همچنین دراین جلسه نوربخش مدیر عامل تامین اجتماعی، گفت: اداره سایر صندوق ها به غیر صندوق تامین اجتماعی توسط دولت و منابع دیگرتامین می شود، بنابراین مسئله اضطراری برای صندوق فولاد این است که تا کنون 900 میلیارد تومان از نقدینگی سازمان تامین اجتماعی به صندوق فولاد اختصاص پیدا کرده است.

مدیر عامل سارمان تامین اجتماعی ، افزود: متاسفانه حقوق 2 ماه گذشته بازنشستگان صندوق فولاد هنوزپرداخت نشده است، از این رو پرداخت از محل نقدینگی سازمان تامین اجتماعی برای حل این مشکل در آینده غیر قابل تداوم است.

وی ادامه داد: بنابراین پیشنهاد می شود که به نوعی آن 1000 میلیارد تومان پرداخت شود، وگرنه با طرحی دو فوریتی جدای ازمسائل نقدینگی حکمی در جهت رفع این مشکل صادر شود، ازاین رو با بهبود اوضاع کسب و کار وبورس نیز می توان این مشکل را حل کرد.

پرداخت 150 میلیارد تومان ماهانه برای اتمام 1000 میلیارد تومان

در ادامه این جلسه فولادگر نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی، افزود: صندوق تامین اجتماعی   ازابتدا تا کنون براساس کسورات کارگران، کارفرما و دولت شکل گرفته است، اما صندوق فولاد سال های سال وجود نداشته و ازسال 76 این صندوق شکل گرفته است.

وی تصریح کرد:  سال گذشته به وزیر کار گفته شد که با هرتلاشی تاخیر در پرداخت یک ماه حقوق بازنشستگان را حل کنید، اما در حال حاضر 2 ماه کسری پرداخت در حقوق این افراد وجود دارد؛ هرچند که می توان ماهی 150 میلیارد تومان  برای پرداخت کل 1000 میلیارد تومان کسری پرداخت کرد.

هیچ اعتباری برای صندوق فولاد در بودجه سال 94 وجود ندارد

همچنین مدیر عامل صندوق فولاد کشور درخصوص مشکلات بازنشستگان فولاد کشور، گفت: تن خواه به یک دستگاهی می دهند که اعتبار لازم را داشته باشد، این درحالی است که این صندوق در بودجه سال 94 هیچ اعتباری ندارد، بنابراین در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور گفته شد که تن خواه باید به چه شکلی پرداخت شود.

اکرمی،افزود: هیچ اعتباری برای این صندوق درجدول شماره 18 بودجه وجود ندارد، البته گفته شده که این پول باید تا پایان سال 94 تسویه شود که این موضوع نیز امکان پذیر نخواهد بود.

وی گفت: بنابراین این 1000 میلیارد تومان رادولت باید به نوعی تامین کند، زیرا تن خواه و پرداخت بدهی تا پایان سال 94 برای این صندوق وجود ندارد.

ضرورت جلوگیری از هزینه ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد

درادامه این جلسه نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز، گفت: با تشکیل این دولت به دلیل اختلاف نظر هایی میان سازمان خصوصی سازی و وزات کار درخصوص سهام برای حل مشکلات صندوق بازنشستگی فولاد کشور وجود داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: ازهمان ابتدا گفته شد که سهام باید تبدیل به مواردی درآمد زا برای وزارتخانه شود، اما تنها راه حل ممکن این است که 1000 میلیارد تومان به شکلی پرداخت شود و از افزایش حقوق ها جلوگیری شود، همچنین ازهزینه ها باید جلوگیری کرد تا این 1000 میلیارد تومان تامین شود.

لازم به ذکر است که درادامه این نشست محمد رضا پور ابراهیمی نیز، گفت: میتوان از وصول مطالبات دولت به صندوق بخشی از مشکلات حقوق بازنشستگان را حل کرد، ازاین رو در کوتاه مدت دولت باید درفع این مشکل کمک کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، افزود: حتی به شکل واگذاری دارایی و سهام نیز می توان بخشی از مشکلات حقوق بازنشستگان را حل کرد، همچنین صندوق بازنشستگی فولاد کشور باید اصلاح ساختاری شود.

وی تصریح کرد: در استان کرمان سوء مدیریت ها معادن بسیاری را با مشکل روبه رو کرده و غیرفعال شدند، ازاین رو صندوق فولاد کشور می تواند با اصلاح ساختار و احیاء مشکلات بسیاری را مرتفع کند.

درپایان این جلسه ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: طی 10 روزآینده پس ازتعطیلات مجلس با مدیریت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور جلسه ای با حضور وزیرصنعت و اقتصاد دارایی نسبت به تنظیم تامین بدهی وزارت صنعت به صندوق بازنشستگی تشکیل شود./

تازه ترین اخبار