In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۱۴:۵۳
سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴
بازگشت
ریشه مشکلات انسان، عدم اصلاح خویش است

ریشه مشکلات انسان، عدم اصلاح خویش است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریشه مشکلات ما عدم اصلاح خودمان است، گفت: ما به اموری می‌پردازیم که مربوط به خودمان نیست و به همین دلیل نیز با مشکلات زیادی دست به گریبانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی‌، نائب رییس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 10 تیرماه) در جمع کارکنان سازمان بازرسی به مناسبت جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: گاهی انسان حیات انسانی ندارد اما نصیحت و موعظه نفس انسانی را حیات می‌بخشد.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موعظه باید ناظر بر نیازها باشد، عنوان کرد: انسان‌هایی وجود دارند که پس از دیدن ما تمام نقاط ضعف را تشخیص و نقاط مثبت را می‌بینند.

 

وی ادامه داد: یکی از علل موفقیت برخی از علمای بزرگ مانند آیت‌الله قاضی، شناختن شاگردان است و این علما براساس نیاز هر کس به او موعظه می‌کردند.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آیت‌الله بهجت می‌فرمودند؛ از آیت‌الله قاضی اجازه داشتم که تمام نامه‌های ایشان را مطالعه کنم. یکی از دوستان با در اختیار داشتن یک مقام اجرایی گزارشی از فعالیت‌های خود را برای آیت‌الله ارسال کرده بود و تقاضای راهنمایی داشت، اما آیت‌الله قاضی به او پیشنهاد داده بود که به نجف برگرد زیرا که اصلاح نفس بر اصلاح دیگران مقدم است.

 

وی با بیان اینکه ریشه مشکلات ما عدم اصلاح خودمان است، گفت: ما به اموری می‌پردازیم که مربوط به خودمان نیست و به همین دلیل نیز با مشکلات زیادی دست به گریبانیم.

 

ابوترابی‌فرد به نقل خاطره‌ای دیگر از آیت‌الله بهجت پرداخت و افزود: دستور تمام عرفا در یک جمله خلاصه می‌شود «به آنچه می‌دانی عمل کن و آنچه را نمی‌دانی، توقف بنما» پس مشکل ما ندانستن نیست بلکه عمل نکردن است.

 

نایب‌رئیس مجلس نهم ادامه داد: موعظه مسیر عمل کردن را هموار می‌کند و قرآن کریم نیز کتاب موعظه است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر کنترل خواسته‌های نفسانی تاکید کرد و گفت: هر قدرتی که خداوند به انسان عطا فرموده قابل استفاده است اما باید با مدیریت صحیح مورد استفاده قرار گیرد. پیامبر (ص) در پاسخ به این سوال که آیا شما نفس ندارید، می‌فرماید که هر انسانی نفس دارد، اما نفس تسلیم من است و انسان با نصیحت نفس خویش را کنترل خواهد کرد.

 

ابوترابی‌فرد همچنین با تاکید بر اینکه قلب انسان تنها باید متعلق به خداوند باشد، گفت: امام خمینی (ره) در اوج قدرت به هیچ چیز تعلق نداشت و روح آرام ایشان بیانگر عدم تعلق به مادیات بود.

 

وی گفت: امام خمینی (ره) نیز یقین داشت که عالم محضر خداست و همین موضوع دلیل باقدرت صحبت کردن ایشان با دنیا بود.

 

نایب‌رئیس قوه مقننه تصریح کرد: هر چه انسان یقین بیشتری داشته باشد، باقدرت‌تر خواهد بود که نمونه آن مقام معظم رهبری است.

 

ابوترابی‌فرد در ادامه به بیان خاطره‌‌ای از دوران اسارت برادر خود حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی‌فرد پرداخت و گفت: اوایل اسارت ایشان را به یک سلول صحرایی منتقل کرده و در شبانه‌روز یک تکه نان برای وی می‌بردند. وی بهترین کار برای گذر زمان و مقابله با سختی‌ها را اقامه نماز می‌دانست.

 

وی ادامه داد: همانطور که خودشان تعریف می‌کردند در زمان خستگی تنها یک استراحت کوتاه و مجدداً نماز می‌خواندند و مشخص است که چنین شخصی هیچ تعلق خاطری به دنیا ندارد.

 

نایب‌رئیس مجلس افزود: پس از مدتی مامور عراقی با حالتی عجیب وارد سلول ایشان شده و می‌پرسد که تو چه کسی هستی؟ درب سلول را باز کرد و گفت مطمئنم که تو فرار نخواهی کرد و در ادامه نیز در راستای بهبود شرایط ایشان تلاش کرد.

 

وی در پایان گفت:‌ یاد مرگ انسان را آماده مرگ می‌کند و این موضوع بسیار حائز اهمیت است./

 

تازه ترین اخبار