In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۱۴:۵۳
سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴
بازگشت
نگاه به دانشگاه علمی و کاربردی نباید تجاری باشد

نگاه به دانشگاه علمی و کاربردی نباید تجاری باشد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است دانشگاه جامع علمی کاربردی می تواند با ایجاد اصلاحات، نظر حمایتی وزارت علوم را به سمت خود جلب کرده و سیاست های انقباضی این وزارتخانه را به سیاست های انبساطی تبدیل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در نشست هیأت امنای دانشگاه جامع علمی کاربردی که ظهر امروز (یکشنبه، 14 تیرماه) در دفتر ریاست این دانشگاه برگزار شد با تشکر از زحمات محمد اخباری، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: یکی از مسائل مهمی که در هر نظامی زمینه افزایش کارایی نظام را دارد، نهادسازی بر اساس حذف نهادهای ناکارآمد و غیرضروری است.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصولا نظام ها با نهادهایی که خلق می کنند مدیریت می شوند، یادآور شد: یکی از کارهایی که باید برای ارتقای کارایی هر نظام صورت گیرد نهادسازی است.

 

وی افزود: از آغاز نظام جمهوری اسلامی، نهادهایی ساخته شد که نیمی از آنها هنوز هم غیرضروری است و اراده ای برای حذف آنها وجود ندارد و صرفا موجب بروز مشکلات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شده و هزینه بر است.

 

ضرورت ارزش گذاری نهادهایی که بودجه عمومی دریافت می کنند

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد ادامه داد: یکی از کارهایی که یکی از رؤسای جمهور موفق منطقه جنوب غرب آسیا انجام داد، رصد نهادهای کشورش بر این محور بود که هر دستگاهی باید ثابت می کرد چه وظیفه ای را عهده دار است و چقدر موفق بوده که اگر غیر از این ثابت می شد دستور به حذف آن نهاد می داد.

 

نایب رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه به رصد و اصلاح نهادهای کشورمان نیازمندیم، تصریح کرد: گاهی تصور می کنیم رصد و اصلاح باید برای هزینه ها باشد اما اینطور نیست بلکه باید سازمان هایی که بودجه عمومی دریافت می کنند به لحاظ فعالیت خود ارزش گذاری شوند.

 

وی در ادامه با اشاره به یکی از امور مهمی که باید دانشگاه جامع علمی کاربردی به آن توجه کند، گفت: باید دید هر بخش چه وظیفه ای دارد و خروجی آن چیست و چه هزینه ای برای این خروجی پرداخت می شود که در نهایت باید نسبت قابل قبولی حاصل شود و اگر اینگونه نشد لازم است سریعا اصلاحاتی صورت گیرد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه به بحث گسترش بی ضابطه کمی در این دانشگاه و عدم نسبیت مطلوب بین استاد و دانشجو اشاره و عنوان کرد: با توجه به اینکه این دانشگاه می خواهد نیروی تخصصی تربیت کند باید بدانیم پرورش 20 هزار مدرس هدف کوچکی نیست و پیام روشن آن این است که نگاه به به این دانشگاه نباید تجاری باشد بلکه باید بر مبنای علم و دانش باشد.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به نحوه نام گذاری این دانشگاه اشاره و بیان کرد: نام دانشگاه جامع علمی کاربردی دارای پیام است اما حرکت زیر این نام با آن فاصله داشته است لذا باید روش ها به شکل جدی اصلاح شده و کمترین هزینه با بیشترین خروجی برای آن در نظر گرفته شود.

 

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مدیریت باید مبتنی بر دانش باشد، اظهار کرد: متأسفانه زمانی که می خواهیم کاری را آغاز کنیم منابع را می سنجیم و زمانی که هزینه ها را بالا می بینیم آن کار را آغاز نمی کنیم لذا باید توجه داشت که مدیریت باید بر مبنای عقل و دانش باشد تا به جایی برسد نه بر اساس اتکا به منابع مالی.

 

دانشگاه جامع علمی کاربردی تربیت نیروی انسانی را که امروز رو به افول رفته است به عهده دارد

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه با بیان اینکه برای رقابت داشتن باید هزینه ها را کاهش و کیفیت را افزایش داد، مطرح کرد: امیدواریم این دانشگاه الهام بخش آموزش عالی کشور باشد و بحث علمی کاربردی به عنوان یک واقعیت در تابلوی آن ظاهر شود و مدرک آن به عنوان یک برند باشد.

 

نایب رئیس نهاد قانون گذاری کشور همچنین با اشاره به بی بهره بودن دانشگاه جامع علمی کاربردی از بودجه عمومی کشور، اذعان داشت: بر اساس وظیفه ای که برای این دانشگاه تعبیه شده، اختصاص بودجه عمومی به آن نیاز جدی است؛ چنانچه شاهدیم تربیت نیروی انسانی امروز رو به افول است و ظرفیت بیش از حد تقاضاست اما به هر حال نیاز به تربیت نیروی انسانی داریم.

 

وی در ادامه خطاب به اعضای هیأت امنای دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: اگر امروز اصلاح نهادهای این دانشگاه را در دستور کار قرار دهید هیچ چیز نمی تواند مانع فعالیت شما شود و حتی سیاست های انقباضی وزارت علوم در قبال این دانشگاه با تغییراتی که صورت می دهید به یک سیاست انبساطی تبدیل خواهد شد.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: وضعیت کنونی این دانشگاه و بی مهری وزارت علوم نسبت به آن به دلیل کارنامه مورد نقد دانشگاه جامع علمی کاربردی است که باید به سمت اصلاح رود تا نگاه وزارتخانه نسبت به آن تغییر کند همچنین کار شما تربیت نیروی انسانی ماهر است که هر فردی به آن اذعان دارد.

 

به گزارش خانه ملت، در ابتدای این نشست محمد اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به ارائه آمار و گزارشی از میزان دانشجو، دانش آموختگان، واحدهای این دانشگاه و زمینه های آموزشی و تنظیم سند راهبردی پرداخت همچنین برخی مسائل و مشکلات دانشگاه جامع علمی کاربردی از سوی معاونان این دانشگاه مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت./

 

پایان پیام

تازه ترین اخبار