In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۱۴:۵۳
شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
بازگشت
راه نجات اقتصاد کشور خلق ثروت با تكيه بر توليد داخل است

راه نجات اقتصاد کشور خلق ثروت با تكيه بر توليد داخل است

مشهد- نايب رئيس مجلس شورای اسلامی گفت: برای گام برداشتن در مسير صحيح اقتصادی نياز به يك نقشه راه داريم كه در آن به افزايش اختيارات مديران استان و خلق ثروت توليدی توجه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمدحسن ابوترابی فرد ظهر شنبه در نخستین همایش جذب و توسعه سرمایه گذاری خراسان رضوی كه در سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت: برای گام برداشتن در مسیر صحیح اقتصادی نیاز به یك نقشه راه داریم كه در آن ارزیابی كلی فعالیت های اقتصادی صورت گیرد.

 

وی با بیان اینكه اختیارات مدیران استان ها محدود است تصریح كرد: یكی از مشكلات فراروی فعالان اقتصادی محدودیت اختیارات استانی است و به هر میزان برای افزایش این اختیارات تلاش شود به موقعیت های بهتر اقتصادی دست خواهیم یافت.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای رشد بنگاه های اقتصادی و خلق ثروت در استان باید از همه ظرفیت فعالان اقتصادی بهره گرفت و اگر موتور حركت در استان ها فعال شود به دغدغه های فعالان اقتصادی توجه خواهد شد.

 

وی ادامه داد: یكی از مشكلات فعالان اقتصادی تأمین منابع مالی كشور از طریق منابع طبیعی است و كشوری كه در این شرایط  باشد نیازی به رشد فعالیت های بخش خصوصی  نمی بیند.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح كرد: اگر مدیران ارشد استان در اندیشه خلق ثروت و مدیریت استان از این طریق باشند می توان افق رشد بخش خصوصی و عدم تكیه بر منابع طبیعی را ترسیم كرد.

 

مصادره بنگاه های اقتصادی به اقتصاد ضربه زد

 

وی با بیان اینكه اقتصاد كشور پس از انقلاب در حال گذر است افزود: تصمیماتی در ابتدای پیروزی انقلاب گرفته می شد بدون هیچ تجربه ای در زمینه های اقتصادی صورت می گرفت كه از پشتوانه علمی قابل قبولی برخوردار نبود.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد به مصادره برخی بنگاه های اقتصادی پس از انقلاب اشاره كرد و گفت: اگر امروز تجربه دیروز را داشتیم هیج مدیری نمی پذیرفت كه بنگاه اقتصادی تعطیل شود.

 

وی ادامه داد: فكر مصادره بنگاه های اقتصادی اولین تیر بر پیكر اقتصاد ما بود كه به نظر می رسد جزء سیاست هایی بود كه از طرف غرب مدیریت می شد.

 

لزوم تغییر نگرش به راهبرد هزینه ای اقتصاد كشور

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان این كه تا امروز راهبرد اقتصادی كشور راهبردی هزینه ای بوده است گفت: همیشه شعار هزینه ای داده ایم اما به منابع تأمین این هزینه ها توجه نمی كردیم.

 

وی ادامه داد: برای ارائه خدمات هزینه ای اولین گام تجهیز منابع و خلق ثروت است با این حال حتی دولت فعلی هم كه مسائل اقتصادی را خوب متوجه می شود تصمیماتی اتخاذ می كند كه در نقطه مقابل خلق ثروت قرار می گیرد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد به لزوم توجه به خلق ثروت به عنوان راهبرد اقتصادی كشور اشاره كرد و افزود: خلق ثروت از استخراج منابع طبیعی اشتباهی بوده كه تا كنون انجام داده ایم  و باید به سمت خلق ثروت از طریق تولید مبتنی بر دانش و با تكیه بر بخش غیردولتی باشد.

 

وی بهره گیری از منابع نفت را راهبرد نادرست اقتصادی كشور دانست و گفت: اگر اقتصاد ما بر دوش دولت نبود امروز اقتصاد ما ده ها برابر شرایط بهتری داشت و باید این نگاه ها به سرعت اصلاح شود.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینكه تصمیمات امروز دولت و مجلس هنوز متأثر از نگاه دیروز است گفت: برون رفت از این شرایط علاوه بر عزم و اراده به زمان نیاز دارد.

 

وی ادامه داد: بودجه سالانه كشور دور ركن عمومی و كل كشور دارد كه بیش از ۹۰ درصد بودجه عمومی كشور شامل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان مربوط درحقوق كارمندان دولت خلاصه می شود و بودجه كل كشور شامل ۶۰۰ میلیارد تومان مربوط به شركت های دولتی است.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد  افزود: اگر مدعی هستیم كه بودجه سالانه كشور بیان كننده نگاه كشور به اقتصاد توسعه محور باشد با این حال نمای كلی بودجه كشور این امر را نشان نمی دهد.

 

بدون پیشرفت اقتصادی اقتدار سیاسی كشور باقی نمی ماند

 

وی اذعان داشت: بدانید قطعا ایران یك اقتصاد بزرگ در چارچوب اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی كه بر شانه های مردم و اقتصاد مبتنی بر تولید دانش بنیان  تبدیل می شود.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد  ادامه داد: اقتدار سیاسی ایران در منطقه باقی نمی ماند مگر این كه به دنبال كسب قدرت اقتصادی هم طراز با قدرت سیاسی كشور باشیم.

 

وی تأكید كرد: بدون توجه به اقتصاد مقاومتی نمی توانیم به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل شویم كه در نهایت احتمال كاهش قدرت سیاسی كشور در منطقه وجود دارد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد به لزوم سرمایه گذاری خارجی در كشور اشاره كرد و گفت: ارتباط با سرمایه گذاران خارجی به معنی ارتباط با اقتصاد مبتنی بر دانش است كه می تواند اقتصاد كشور را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق دهد.

 

وی با تأكید بر این كه قطع رابطه نفت با دولت از طریق توجه به صندوق توسعه ملی صورت می گیرد ادامه داد: اگر تمام درآمدهای حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز شود در آینده منابع مالی گسترده ای داریم كه علاوه بر كوچك كردن دولت شركت های دولتی را به سمت غیردولتی شدن هدایت می كند و اقتصاد كشور به سمت اقتصاد غیردولتی خواهد رفت.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد  با بیان این كه اگر به اقتصاد نگاه ملی نداشته باشیم بنگاه های اقتصادی نمی توانند رشد كند افزود: نگاه دولتمردان باید به خلق ثروت از طریق بنگاه های اقتصادی غیردولتی باشد كه با این نگاه فاصله زیادی داریم.

تازه ترین اخبار