In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳
بازگشت
پیشرفت در حوزه لیزر قدرت دفاعی کشور را افزایش می دهد

پیشرفت در حوزه لیزر قدرت دفاعی کشور را افزایش می دهد

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این نکته که ایران جزو کلوپ هسته‌ای دنیا قرار گرفته است، گفت: یکی از مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی حرکت علمی، تبدیل دانش به فناوری و تجاری‌سازی علم است.

به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی ، نائب رییس مجلس شورای اسلامی امروز (پنجشنبه 25 دی) در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه دستاوردهای مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت: از اینکه همراه با دکتر ستاری و دکتر صالحی در این نمایشگاه حضور یافتم ابراز خرسندی می‌کنم و از تلاش ارزشمند یکایک فرهیخته که توانستند در طول کمتر از دو دهه توانایی‌های علمی ایران را در موضوع فناوری‌های مربوط به لیزر ارتقا و ایران را به جایگاه مطلوبی در سطح جهان در این زمینه برسانند، تشکر می‌کنم.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واقعاً حقیقت و واژه نور در آموزه‌های قرآن کریم و دین مبین اسلام از جایگاه فاخری برخوردار است و خداوند سبحان به تنها پدیده‌ای که تشبیه شده، نور است.

 

وی با بیان اینکه خداوند متعال نور آسمان و زمین است، تصریح کرد: زمانی که انسان با اختیار، خویشتن را تحت تربیت الهی دهد، ثمره‌اش آن است که به سوی نور حرکت می‌کند، در ادبیات دینی از عقل و دانش با نور،‌ یاد و توصیف شده است.

 

ابوترابی‌فرد ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی از آغاز تولد بر حقیقت علم تاکید کرده و راه را برای حرکت علمی کشور فراهم کرده، زیرا در سایه حرکت علمی، انسان و جامعه به نورانیت مورد نگاه قرآن دست می‌یابد.

 

وی گفت: به اعتقاد بنده با اینکه نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌های مردم‌سالاری، حوزه افزایش قدرت دفاعی و خلق فرهنگ نوین در دنیای اسلام و همچنین تحولات بزرگ سیاسی کارهای بزرگی را انجام داده، اما مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی را حرکت و توسعه علمی می‌دانم و این کار بزرگی است که در تاریخ انقلاب اسلامی شکل گرفته و ثمره آن حرکت علمی و رشد دانش، تبدیل دانش به فناوری و به یاری خداوند تجاری‌سازی علم در کشور است.

 

نایب‌رئیس قوه مقننه تصریح کرد: مهمترین تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان سکاندار نظام جمهوری اسلامی، توسعه علمی و دستیابی به مرزهای دانش، تجاری‌سازی و تبدیل دانش به فناوری است. امروز کشورهایی از ظرفیت بالایی از قدرت برخوردار می‌شوند که به جایگاه علمی برتری دست یافته باشند. همین نگاه و رویکرد باعث تاسیس مرکز علوم و فنون لیزر در کشورمان شده که حرکت پرشتاب علمی را نیز در پی داشته است.  

 

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه معاونت فناوری و علمی ریاست جمهوری نیز برای توسعه علمی کشور تشکیل شده است، گفت: باید فاصله زمانی تجاری‌سازی علمی کوتاه شود، بنابراین باید مقدمات لازم برای انجام این مهم فراهم شود.

 

وی افزود: تحلیل دشمن بر این بود که توسعه علمی در جمهوری اسلامی به افزایش شکاف میان نسل نو و مدیران نظام می‌انجامد یا به عبارتی به تقابل سنت و مدرنیته ختم می‌شود. شاید با این نگاه حرکت نظام جمهوری اسلامی را برای تبدیل شدن به قطب علمی، حرکتی برای تضعیف آموزه‌های دینی می‌دانستند،‌ اما واقعیت این است که انطباق آموزه‌های دینی با دانش نتیجه دیگری را به همراه داشته و آن استحکام و بالندگی روزافزون جمهوری اسلامی ایران است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه ما مفتخریم که نظام جمهوری اسلامی بر آموزه‌های دینی استحکام یافته، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در توصیه‌های خود در زمینه علم و دانش تاکید دارند که در علوم و فنون نوین که بشر جدیداً آن را آغاز کرده، رقابت جدی با دنیا داشته باشیم که یکی از آن علوم جدید، فناوری لیزر است.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حرکت بشر در حوزه فناوری‌های لیزر حدود نیم قرن است، اما دانشمندان کشور در طول دو دهه که به این عرصه ورود کرده‌اند، توانستند در حوزه لیزر دیسک به پیشرفت‌های قابل توجه و مهمی دست یابند. نباید فراموش کرد که دانشمندان ما عنوان می‌کنند که 5 سال پیش ما حتی یک مقاله علمی در حوزه لیزر دیسک را متوجه نمی‌شدیم.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر لیزری با ظرفیت 3.5 کیلووات در اختیار کشور است، افزود: باید با حرکت علمی قوی تلاش کنیم، فناوری‌های حوزه لیزر در اختیار بخش صنعت قرار بگیرد. در نمایشگاه نخست که در این زمینه برگزار شد، دانشمندان ما توانسته بودند نوری با قطر 200 میکرون را از فیبر عبور دهند که شدت آن 20 وات بود، اما اکنون به این توانایی دست یافته‌ایم که نوری با 6000 وات را از فیبری به قطر 600 میکرون عبور دهیم و نباید فراموش کرد آمریکایی‌ها برای مین‌روبی که در جنگ‌های اخیر داشته‌اند از فیبر لیزری با 10 کیلو وات استفاده کرده‌اند و خوشبختانه ما نیز به اینگونه فناوری‌ها دست یافته‌ایم و از آن در زمینه‌هایی مانند برش و جوش در حوزه صنعت استفاده می‌کنیم.

 

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه ظرفیت و قدرت علمی جوانان ایران را امروز در جهان همه می‌شناسند، تصریح کرد: ایران جزو کلوپ هسته‌ای دنیا قرار گرفته و مطمئن باشید کشوری به این کلوپ در آینده اضافه نمی‌شود. دستیابی به این مهم با ایستادگی و مقاومت حاصل شده است. امروز در دنیا دیگر کسی بحث و فکری مبنی بر اینکه ایران هسته‌ای نباشد را مطرح نمی‌کند و واقعیت بر این شده که ایران هسته‌ای با ظرفیت قابل قبول را تمامی کشورها پذیرفته‌اند. در همین حوزه فناوری لیزر، جوانان ایرانی با معدل سنی کمتر از 26 سال به موفقیت دست یافته‌اند که نمونه آن دکتر نبوی دانشجوی دکتر صباغ‌زاده است.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در برخی رشته‌های حوزه لیزر تنها آمریکا و آلمان به فناوری‌ دست یافته‌اند و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به دلیل استقلال سیاسی و مدیریت مبنی بر دین، علم و تدبیر مقام معظم رهبری، توانسته به موفقیت‌های علمی بسیار مطلوبی دست یابد.

 

وی با تاکید بر ضرورت پیروی همه‌جانبه از دستورات مقام معظم رهبری اظهار داشت: امنیت، سرمایه بزرگ ایران اسلامی است، دانشگاهیان، فرهنگیان و صنعتگران باید با فناوری‌های نوین آشنا شوند. نباید فراموش کرد که زمانی که برای اولین‌بار بحث دانش نانو در دانشگاه تهران مطرح شد، ما توانستیم در فاصله زمانی چند سال به سطحی از دانش نانو دست یابیم که در حال حاضر جزو 7 کشور اول در این عرصه محسوب می‌شویم.

 

ابوترابی‌فرد با تاکید بر ضرورت شناسایی دانش لیزر به آحاد مردم گفت: دانش نانو امروز برای تمامی مردم ایران شناخته شده است، بنابراین رسانه‌ها، آموزش و پرورش و مدیریت صنعتی کشور باید در زمینه توسعه علم لیزر نیز تلاش کنند. به طور مثال با استفاده از فناوری‌های لیزر می‌توان آفت‌های کشاورزی را عقیم و در پی آن محو کرد.

 

نایب‌رئیس مجلس نهم ادامه داد: استفاده از دانش نو برای رسیدن به قدرت و خروج از تنگناها، ظرفیتی است که خداوند متعال در اختیار ما قرار داده، و مجلس و دولت باید با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری از تمامی ظرفیت‌های خود برای توسعه بیشتر علمی استفاده کنند.

 

وی تصریح کرد: باید اقتصاد کشور به دانش متکی شود، ما نباید دیگر خام‌فروشی نفت را ادامه دهیم، بلکه باید زمینه فروش دانش در کشور را فراهم کنیم.

 

ابوترابی‌فرد گفت: تنگناهای تحریم و کاهش قیمت نفت برای مدیران هوشمند یک فرصت است تا تدابیری اتخاذ کنند تا به سوی افق‌های روشن حرکت کنیم و بودجه را با لحاظ اقتصاد دانش‌بنیان تدوین کنیم.

 

نایب‌رئیس مجلس با اظهار امیدواری مبنی بر پیشرفت فناوری‌های گوناگون در کشور یادآور شد: دنیا بداند ایران در آینده نفت خامی صادر نمی‌کند و با استفاده از علم و دانش، نفت را به محصولاتی با ارزش افزوده بالا تبدیل و سپس صادر می‌کند./

 

تازه ترین اخبار