In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳
بازگشت
 تاراج منابع آب و خاک کشور باید متوقف شود

تاراج منابع آب و خاک کشور باید متوقف شود

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه علمی و کشاورزی دانش بنیان کلید واژه ارتقای بهره‌وری، حفظ منابع پایه تولید و مصرف بهینه نهاده‌ها در بخش کشاورزی است، گفت: مجلس به حوزه پژوهش و تحقیق نگاه ویژه‌‌ای دارد و مدیریت علمی راهبرد قطعی نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، نائب رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان تهران گفت: ارتقاء بهره‌وری، حفظ منابع پایه تولید و مصرف بهینه نهاده‌ها به هدف تعریف شده در جهاد کشاورزی استان تهران است که در راستای رسیدن به اهداف و آرمان‌های بخش کشاورزی تعیین شده است.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حفظ منابع پایه تولید به معنای حفظ آب و خاک به عنوان مهم‌ترین سرمایه ملی است، افزود: امروز سرمایه‌ای که در اندازه این دو سرمایه گرانبها باشد در اختیار نداریم و رسالت شما کشاورزان و تولیدکنندگان برتر در گام اول تلاش برای حفظ این منابع است.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کسانی که با تاراج منابع آبی کشور و آسیب رساندن به منابع خاکی کشور در دوران کوتاهی سودی به دست می‌آورند و یا احیانا تولید با کمیت بالایی دارند پیش از آنکه بخواهند در توسعه اقتصاد سهمی داشته باشند منشا آسیب و ضرر هستند.

 

وی با تاکید بر اینکه امروز حفظ منابع آب و خاک مهم‌ترین مسئله کشور است، ادامه داد: باید از همه ظرفیت ملی برای بهره‌وری از این منابع استفاده کرد.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: امیدواریم استان تهران در آینده‌ای نزدیک در خصوص تحت پوشش قرار دادن عرصه‌های کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار پیشگام و پیشرو باشد.

 

ابوترابی‌فرد با تاکید بر اینکه حفظ منابع خاک از اولویت‌های اول در بخش کشاورزی است، گفت: برای تولید یک سانتیمتر مکعب خاک بیش از یک میلیون سال زمان مورد نیاز است. با توجه به اینکه ایران از این سرمایه به مقدار قابل قبولی برخوردار است باید برای حفظ این منابع تلاش کرد چرا که زمین‌های مرغوب ما در معرض تبدیل شدن به بیابان قرار دارند.

 

نائب رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه ارتقاء بهره‌وری در راستای افزایش بهره‌وری در واحد سطح، ارتقاء تولید کمی و کیفی مسئله اول کشور است تصریح کرد:‌ امیدواریم شما تولیدکنندگان برتر در این زمینه پیشگام و برای دیگران امید آفرین باشید.

 

ابوترابی‌فرد با یادآوری اینکه متاسفانه در حوزه مصرف بهینه نهاده ها موقعیت مطلوبی نداریم، افزود: مصرف بی‌رویه نهاده‌ها خاک، آب و کالای نهایی تولید شده را در معرض آسیب قرار می‌دهد که امیدواریم شما تولیدکنندگان برتر در این عرصه به عنوان الگوهای موفق پیشگام و تاثیرگذار باشید.

 

وی کلیدواژه موفقیت در ارتقاء بهره‌وری حفظ منابع پایه تولید و مصرف بهینه نهاده‌ها را توسعه علمی و اقتصاد و کشاورزی دانش بنیان عنوان کرد و گفت: به هر میزان که می‌توانید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید، شما تولیدکنندگان بخش کشاورزی به منابع علمی دسترسی دارید اما هنوز در جایگاه مطلوب از نظر بهره‌وری شایسته و استفاده بایسته از ظرفیت‌های علمی کشور قرار نگرفته‌اید.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استفاده از دانش و تولید مبتنی بر علم کلید اصلی توسعه بخش کشاورزی و تا می‌توانید باید با مدیریت علمی آشنا شوید.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه امروز در کشورهای جنوب شرقی آسیا در یک بنگاه اقتصادی بیش از 20 درصد نیروها در حوزه تحقیق و پژوهش فعالیت می‌کنند، ادامه داد: در واقع این کشورها دانش و علم خود را می‌فروشند که امیدوارم شما تولید کنندگان در این عرصه برای کشور پیام آور بهره‌گیری از دانش و برداشتن قدم‌های بزرگ مبتنی بر علم باشید.

 

وی با اشاره به اینکه کسب عنوان برتر در حوزه کشاورزی حاصل سلوک علمی شما کشاورزان و تولیدکنندگان است، افزود:‌ به دانش و علمی که دست یافته‌اید اکتفا نکنید و تا می‌توانید با ارتقای سطح علمی خود و با مدیریت علمی فعالیت خود را ادامه دهید.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز کشورهایی مانند کره جنوبی خود را در معرض بلعیدن کشورهایی مثل چین می‌بینند، گفت: چنین کشورهایی تنها با علم است که تلاش می‌کنند خود را حفظ کنند و یا اگر بلعیده شدنی وجود دارد آن را به تاخیر بیاندازند.

 

ابوترابی‌فرد با تاکید بر اینکه باید استفاده از علم به فرهنگ مسلط در بخش کشاورزی تبدیل شود افزود: تنها در این صورت است که منابع پایه تولید یعنی آب و خاک حفظ می‌شوند.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با یادآوری اینکه مجلس به حوزه پژوهش و تحقیق نگاه ویژه‌ای دارد، افزود: مدیریت علمی راهبرد قطعی نظام جمهوری اسلامی است و اراده کشور بر مدیریت مبتنی بر علم قرار دارد./

تازه ترین اخبار