In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳
بازگشت
امیرکبیر یک ستاره فروزان است

امیرکبیر یک ستاره فروزان است

اراک - ایرنا - نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: امیرکبیر ستاره ای فروزان است که در دورانی که جز ظلمت و تباهی هیچ چیز دیگری از آن ثبت نشده در قاب آسمان ایران درخشید.

حجت الاسلام سید 'محمدحسن ابوترابی فرد' روز پنج شنبه در آیین بزرگداشت میرزا تقی خان امیرکبیر در شهرستان فراهان افزود: امیرکبیر با درخشش پرفروغ خود در آسمان ایران و قرار گرفتن در مدیریت های کلان کشور و پذیرش صدراعظمی در دوران نشاط جوانی، با خلق آثار ماندگار و نقش مدیریتی مبتنی بر دانش، عزم، اراده و اخلاق بر تارک تاریخ ایران درخشید.

 

وی بیان کرد: غروب زودهنگام ایشان در سن 48 سالگی مایه تاسف و تاثر بوده است اما با وجود اینکه 168 سال از شهادت او می گذرد هر بار نام و خدماتش در ذهن تداعی و اشک های آزادی خواهان سرازیر می شود.

 

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همیشه در همه ادوار تاریخ شخصیت هایی هستند که می توانند تحول آفرین باشند و راه عزت و سعادت ملت خویش را هموار کنند.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: همانطوری که خداوند در قرآن از حضرت ابراهیم (ع) به عنوان یک ملت یاد می کند امیرکیبر نیز نمونه بارزی از این کلام پروردگار است.

 

وی بیان کرد: امیرکبیر با همه کمبودها و مشکلات توانست اقداماتی انجام دهد که همچنان مایه برکات است.

 

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: امیرکبیر در دوران کوتاه سه سال و دو ماه فعالیت خود در مبارزه با مزدوران و رشوه گیران قاجار در عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منشاء تحولات ماندگار شد و راه را برای حرکت ملت ایران هموار کرد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد اضافه کرد: اگر این شخصیت بزرگ سیاسی می توانست در جایگاه مدیریت کشور در زمان بیشتری حضور داشته باشد، امروز تاریخ ایران به گونه ای دیگر ورق می خورد.

 

وی گفت: ژاپن پیشرفت خود را همزمان با درخشش امیرکبیر در ایران شروع کرد که امروز یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا محسوب می شود.

 

ابوترابی فرد گفت: مسوولین باید در دوران کوتاه مدیریت، خود را برای کارهای بزرگ آماده کنند تا منشا خیرو برکات باشند.

 

وی ادامه داد: نظام سلطه که در صدر آنها آمریکا و اسراییل جنایتکارهستند با همه ملل جهان سر ستیز دارند و آنها به دنبال منافع خود در تمام دنیا می باشند.

 

وی گفت: این قدرت ها به بزرگ شدن قدرت سیاسی، نظامی و رسانه ای خود می اندیشند و در رسیدن به این جایگاه منافع ملت های جهان را مورد هدف قرار می دهند.

 

وی ادامه داد: اولین فریاد امام راحل در سال 1342 به این مسئله بود که دشمنان را به خوبی شناخته و برای مقابله با آنها برنامه های مدون داشتند.

 

وی گفت: دلیل دشمنی انگلستان و روسیه با میرزا تقی خان این بود که او انسان بسیار باهوش و بالیاقتی بود که برای رسیدن به اهداف عالی که همان پیشرفت ایران آن زمان بود در مقابل همه آنها ایستادگی کرد.

 

ابوترابی افزود: کشورهای غربی برای زمامداری کشور خود به دنبال افراد شایسته هستند ولی برای کشورهای دیگر کسانی را می خواهند که بتوانند از آنها استفاده ابزاری کرده و برا ی منافع خود از آنها استفاده کنند.

 

وی گفت: دشمنی های استکبار و نظام سلطه با ایران اسلامی به خاطر مسوولان و نمایندگان خلاق و هوشمندی است که همواره با آنها مقابله کرده و اجازه نفوذ به ایران اسلامی را نمی دهند.

 

 

میرزا محمدتقی خان امیرکبیر فرزند کربلایی قربان بیگ فراهانی در سال 1222 هجری قمری در هزاوه فراهان از توابع شهرستان اراک (سلطان آباد پیشین) متولد شد. 

 

میرزا محمدتقی خان به خاطر هوش و استعداد کم نظیرش از همان دوران نوجوانی مورد توجه میرزابزرگ و سپس قائم مقام فراهانی قرار گرفت و به ترتیب به سمت منشی گری آن دو دست یافت و به سرعت مورد توجه قائم مقام و عباس میرزا نایب السلطنه قرار گرفت.

 

مهمترین ماموریت های سیاسی امیرنظام در دوران سلطنت محمد شاه ریاست نمایندگی دولت ایران در کمیسیون صلح ارزنة الروم بود که به عنوان «وکیل تام الاختیار» ایران در ماه صفر 1259 آغاز شد و با وجود تمام مشکلاتی که بوجود آمد پس از چهار سال که از اقامت امیرکبیر در عثمانی سپری می شد قرارداد صلح مطلوبی با عثمانی به امضا رسید. 

 

تاسیس دارالفنون از مهمترین اقدامات امیرکبیر بود که بر اساس آن پس از سالها، انقلاب شگفتی در زمینه علم و پژوهش ایران زمین اتفاق افتاد. 

 

تلاش های اصلاحگرانه امیرکبیر مدتی طولانی تداوم نیافت و در حالی که سیاست خارجی مستقل امیرکبیر و تلاش های جدی او برای قطع نفوذ و دخالت روس و انگلیس می رفت تا طلیعه آغاز عصر نوینی در کشور شود، توطئه های نمایندگان سیاسی این دو کشور و همگامی بدخواهان پیدا و پنهان داخلی، به تدریج موجبات رنجش و سپس نومیدی و خشم ناصرالدین شاه را از او فراهم آورده از صدارت اعظمی و دیگر مشاغل اداری و نظامی اش معزول کرده و به شهر کاشان تبعید کرد. 

 

بدین ترتیب با دسیسه بیگانگان و همدستی و خیانت گروهی از عوامل اثرگذار داخلی، ناصرالدین شاه، حاجی علی مراغه ای (حاجب الدوله) را مأمور قتل امیرکبیر کرد.

 

امیرکبیر در محرم 1268 از مقام صدارت اعظمی عزل شد و در شب شنبه 18 ربیع الاول 1268 توسط حاجب الدوله در حمام فین کاشان به قتل رسید. 

 

تازه ترین اخبار