In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳
بازگشت
عقل پرورده به همراه علم انسان را به حق نزدیک می کند

عقل پرورده به همراه علم انسان را به حق نزدیک می کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همراهان رسول الله(ص) دارای مراتبی بودند گفت: بالاترین شخصیتی که با پیامبر اکرم(ص) همراهی می کرد نفس ایشان یعنی حضرت علی(ع) بود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم جشن بزرگ وحدت که به مناسبت میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، صبح امروز (چهارشنبه 17 دی ماه) در دیوان محاسبات کشور برگزار شد ضمن تبریک فرا رسیدن ایام میلاد پیامبر(ص) و هفته وحدت گفت: شما برای تحقق کلیدواژه افزایش اقتدار ملی و فراهم آمدن بستر رشد کشور و انضباط مالی نقش مهم و تعیین کننده ای را دارید.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به آیاتی از سوره فتح گفت: این آیات پیام روشنی دارد و بیانگر حاکمیت قرآن و پیامبر اسلام(ص) در سراسر کره خاکی است.

 

وی افزود: باطل ممکن است ظهوری داشته باشد اما بقا ندارد و آنچه قابل پایداری است و استحکام دارد حق است همچنین خداوند در جای دیگری حق را به نعمت گرانبهای آب و باطل را به کف های روی آن تشبیه می کنند که ممکن است حق به مدت طولانی به خاطر کف ها دیده نشود اما اینها حبابی بیش نبوده که از بین خواهد رفت.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به این مطلب که حقیقت رمز حیات است گفت: رمز ماندگاری دین اسلام حقانیت است و رمز هر عقیده و فکر و نظام سیاسی حقانیت اوست و هر چه به حق نزدیک تر شویم ماندگاری داریم.

 

نایب رئیس قوه مقننه در ادامه به بیان شاخص هایی برای حق پرداخت و عنوان کرد: مهمترین شاخص ذات اقدس الهی حق است که عین حق است و هر چه از آن نشأت بگیرد هم حق است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ما در چارچوب زندگی خود ابزارهایی برای شناخت حق داریم یادآور شد: مهمترین ابزار، عقل و اندیشه است که خداوند ما را به آن راهنمایی کرده است و علم نیز ابزاری است که ما را به فهم عقل نزدیک می کند.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه علم واقعیتی است که اگر برهانی است از برهان قطعی نشأت می گیرد گفت: عقل پرورده با علم انسان را به حق نزدیک می کند لذا سلوک علمی یعنی سلوک در چارچوب حق؛ در این زمینه توصیه شده ایم تا از حق فاصله نگیریم .

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انبیاء الهی برای ارتقاء سطح علم بشر آمده اند اذعان کرد: وحی چشمه جوشانی برای ارتقاء سطح دانش و شناخت حق است و دین مبین اسلام از آنجایی که دین مبتنی بر مبانی علمی و برهانی است و از سوی حق مطلق صادر شده است حق بوده و ماندگاری دارد و اراده خداوند نیز این است که اسلام بر همه ادیان تفوق پیدا کند لذا باید خود را به این دین آراسته کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه خداوند بعد از نشان دادن راه حق، پیامبر(ص) را معرفی می کند عنوان کرد: پیامبر با عنوان رسول الله یعنی با بالاترین توصیف معرفی می شود و خداوند حکیم برترین انسان را به عنوان پیامبر خاتم برگزیده است چنانچه امام راحل(ره) فرمودند اگر وجود مبارک پیامبر خاتم(ص) لباس هستی به تن نمی کرد باب معرفت الله تا ابد بسته بود و هیچ روحی از ارواح عالم ظرفیت دریافت پیام وحی و قرآن را نداشت لذا این شخصیت صرفا برای این مقام برگزیده شده و انحصاری است و با اینکه حضرت علی(ع) نفس رسول الله است اما پیامبر و خود رسول الله نیست و این مقامی اختصاصی است.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه همراهان رسول الله(ص) دارای مراتبی بودند گفت: بالاترین شخصیتی که با پیامبر اکرم(ص) همراهی می کرد نفس ایشان یعنی حضرت علی(ع) بود.

 

نایب رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر سه حوزه علم، فضایل اخلاقی و رفتار که از شاخصه های پیامبر بوده است گفت: باید تلاش کنیم این همراهی نسبت به پیامبر را در رفتار و عقاید خود داشته باشیم که سلمان فارسی در این مقام آنچنان اوج گرفت که پیامبر به ایشان لقب سلمان محمدی داد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه اردوگاه کفر همواره در برابر حق قرار دارد خاطرنشان کرد: کسانی که به حق گرویده اند، در مقابل باطل ایستاده اند و حق را می شناسند لذا مقابل آن می ایستند و سر ستیز با آن دارند چرا که حق در برابر باطل خضوع نمی کند.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه با بیان اینکه قرآن کریم اعضای جامعه اسلامی را یک پیکر واحد می داند گفت: سوء ظن به دیگری سوء ظن به خود است و حسن ظن به دیگری حسن ظن به خود، لذا لازم است به برادران، خواهران، دوستان و همکاران خویش حسن ظن داشته باشیم.

 

نایب رئیس قوه مقننه در پایان با بیان اینکه نماز نمادی از عبودیت و بندگی است تصریح کرد: نماز یکی از نعمت هایی است که خداوند متعال به بندگان خود اعطا می کند لذا آن را گرامی بداریم چرا که اصلاح رابطه با خدا در اصلاح نماز است.

 

به گزارش خانه ملت در پایان این مراسم از برخی از کارمندان دیوان محاسبات با اهدای لوحی تقدیر به عمل آمد./

تازه ترین اخبار