In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳
بازگشت
لزوم قطع رابطه درآمدهای حاصل از فروش نفت با بودجه سالانه کشور

لزوم قطع رابطه درآمدهای حاصل از فروش نفت با بودجه سالانه کشور

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم های اقتصادی غیرانسانی و غیراخلاقی غرب علیه جمهوری اسلامی و کاهش قیمت نفت دو ابزاری است که می تواند مسیر حرکت ما را به سمت اقتصادی مبتنی بر تولید کالا و ارائه خدمات هموار کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، نائب رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست علمی بررسی نقش حوزه و دانشگاه در تحول علوم انسانی با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاریخ کشور در عرصه های اقتصادی و درآمد دولت فراز و نشیب های فراوانی داشته است، گفت: طی چند سالی که از کشف ذخایر نفتی در کشور می گذرد با این فراز و نشیب ها روبرو بودیم.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر بخواهیم معدلی از این دوران داشته باشیم متأسفانه کاهش قیمت نفت و یا رشد قیمت نفت در رشد اقتصادی کشور و تحکیم ارکان اقتصاد مبتنی بر تولید نقش معناداری را ایفا نکرده و این کاهش در مقاطعی که به زیر 10 دلار در تاریخ سیاسی کشور رسید نیز ما را با چالش جدی روبرو نکرد.

 

وی افزود: این امر بیانگر این واقعیت است که باید مدیران و مسئولان کشور در اسرع وقت رابطه درآمدهای حاصل از فروش نفت را با بودجه سالانه کشور قطع کنند و درآمدهای حاصل از فروش فرآورده های نفتی که در حقیقت درآمد نبوده و سرمایه است به سمت رشد تولید، افزایش ثروت و تحکیم زیرساخت های اقتصادی کشور هدایت کنند.

 

 

 

عمده درآمدهای نفتی صرف هزینه های سنگین کشور می شود

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد ادامه داد: تحریم های اقتصادی غیرانسانی و غیراخلاقی غرب علیه جمهوری اسلامی و کاهش قیمت نفت دو ابزاری است که می تواند مسیر حرکت ما را به سمت اقتصادی مبتنی بر تولید کالا و ارائه خدمات هموار کند مشروط به اینکه مسئولان با توجه به این مهم حرکت کرده و برنامه ریزی کنند.

 

نایب رئیس مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه لازم است ملت از دولتمردان یک مطالبه جدی داشته باشند، گفت: حذف درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه سالانه کشور و هدایت این منابع به سمت تولید بسیار مهم است لذا اگر می بینید با رشد تولید و اشتغال آن گونه که باید روبرو نیستیم به دلیل آن است که عمده درآمدهایی که در دست است برای هزینه های سنگین و متراکم کشور مصرف می شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه امیدوارم سال 94 آغازی برای کاهش هزینه اداره کشور و هدایت منابع حاصل از فروش نفت به سمت تولید، خلق ثروت، ایجاد اشتغال و فعالیت های اقتصادی آن هم به صورت تسهیلات با کمترین بهره و سود برای فعالان اقتصادی باشد گفت: امیدوارم کشور به سمت یک اقتصاد پویا حرکت کند چرا که ما کشوری ثرتمند هستیم.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه تصریح کرد: در حالی که بودجه عمرانی کشور در سال 92 از حدود 15 هزار میلیارد تومان تجاوز نمی کرد، بودجه شهرداری تهران حدود 15 هزار میلیارد تومان بود بنابراین کلان شهرهای ما ظرفیت های بسیاری برای خلق ثروت دارند از این رو باید تصمیم بگیریم کشور را با تولید و با درآمدهای مالیاتی مشروع به دست آمده از تولید ثروت اداره کنیم.

 

 

 

کمیسیون تلفیق همزمان با پایان فعالیت کمیسیون های تخصصی آغاز به کار خواهد کرد

 

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر زمان تشکیل کمیسیون تلفیق در مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون های تخصصی با آغاز فعالیت مجلس کار خود را آغاز می کنند و حداکثر ظرف 10 روز و با پایان کار تخصصی آنها کمیسیون تلفیق آغاز به کار خواهد کرد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه با توصیه به روسای دانشگاه ها گفت: روزی مسئولان ارشد دانشگاه به ما می گفتند که شما با تصویب یک قانون اجازه دهید دانشگاه به صورت هیأت امنایی اداره شود که اکنون تمام دانشگاه ها این طور اداره می شوند اما اقدامات مطلوبی در این زمینه صورت نگرفته است.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است دانشگاه ها برای تولید درآمد برنامه ریزی کرده و همت کنند در مسیر تولید ثروت با استفاده از ظرفیت های علمی خود فعالیت کنند و توجه داشته باشند تولید ثروت به معنای افزایش شهریه ها نیست./

 

تازه ترین اخبار