In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳
بازگشت
سیاست و دیانت در دنیای اسلام باید به هم گره بخورد

سیاست و دیانت در دنیای اسلام باید به هم گره بخورد

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظریه شهید مدرس مبنی بر لزوم پیوند سیاست و دیانت گفت: اگر سیاست و دیانت با هم پیوند بخورد، ما در برابر آمریکا از منافع ملی خود عدول نمی‌کنیم و در مقابل همه قدرت‌های نظامی می‌ایستیم و استقلال ایران نماد عزت ملت ایران می‌شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ابوترابی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی درهمایش نکوداشت شهید مدرس که پیش از ظهر امروز (دوشنبه 10 آذرماه) در جوار آرامگاه آن شهید حق‌طلب برگزار شد،‌ طی سخنانی آیت‌الله مدرس را نماد برجسته و تربیت‌یافته در مکتب قرآن و عترت خواند و گفت: او به معنای واقعی کلمه فقیهی در تراز قرآن کریم است و از فقهایی بود که از صلاحیت و لیاقت انذارمردم برخوردار بود.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر کسی درجات علمی داشت اما قلبش لبریز از خوف خدا نبود، قطعاً‌ نمی‌تواند منذر باشد، گفت: شهید مدرس دارای این مقام فاخر فقهی و اخلاقی و رفتاری است و رمز حیات جامعه در گرو تربیت چنین انسان‌هایی است.

 

نماینده مردم تهران،‌ ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم خاطرنشان کرد: اگر در نهضت مشروطه استبداد شاهنشاهی مورد هدف قرار گرفت و ارکان پوشالی آن فرو ریخت به این دلیل بودن که فقهای نامدار و شخصیت‌های برجسته، تربیت‌یافته در مکتب امام صادق (ع)، پیشگامان، پرچمداران و مقتدای این حرکت بودند.

 

وی با بیان اینکه پرچمدار این حرکت شهید مدرس و تداوم دهنده آن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است، گفت: این حرکت اگر در فراز و نشیب‌ها و چالش‌ها رنگ نمی‌بازد و مسیر انحراف نمی‌پیماید و تا رسیدن به مقصد پیش می‌تازد، به دلیل آن است که در دست فقهای صالح وارسته و بی‌اعتنا به دنیا و تسلیم در برابر خداست.

 

ابوترابی‌فرد به نظریه شهید مدرس مبنی بر پیوند دین با سیاست اشاره کرد و گفت: شهید مدرس ریشه معضلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و عقب‌افتادگی دنیای اسلام را در جدایی دین و سیاست تعریف کرد و معتقد بود دین باید مدیریت و رهبری امت اسلام را در همه عرصه‌های حیات عهده‌دار باشد.

 

وی تصریح کرد: ‌بنابراین جدایی دین از سیاست رمز عقب‌ماندگی است.

 

نایب‌رئیس مجلس افزود: شهید مدرس می‌گوید من و امثال من و بزرگتراز من مشروطه را تصدیق کردیم تا نظام مشروطه را با حضور مردم مدیریت کنیم و با شکل‌گیری مجلس شاه را در جایگاه نوکری مردم قرار دهیم تا اختلاف از بین برود. از آن زمان که اختلاف پیدا شد، ممالک اسلامی رو به ضعف رفت، معنا ندارد که دولت و ملت و سیاست و دیانت جدا از هم باشد.

 

وی ادامه داد: پیام نظریه شهید مدرس این است که امت اسلام اگر از پیوند سیاست و دیانت فاصله گرفتند، آغاز انحراف و سقوط و آغاز ضعف و سستی و حضور استبداد و استعمار را تجربه می‌کنند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: در دنیای اسلام سیاست و دیانت باید به هم گره بخورد. امروز در سایه عنایات خداوند متعال و خون مقدس و ماندگار و رهایی‌بخش شهید مدرس، نظام سیاسی، نماد پیوند دیانت و سیاست است و این پیوند در سایه حضور فقیه صالح،‌ بصیر و شجاع در رأس هرم سیاسی کشور معنا پیدا کرده است.

 

وی گفت: در شکل‌گیری نظام اسلامی، ملت ما گام نخست را برداشته است، حال باید تلاش کرد تا دولت اسلامی شکل بگیرد. البته دولت اسلامی صرفاً‌ به نام نیست بلکه یکی از ویژگی‌های این دولت این است که مدیران در همه سطوح عادل باشند و برای مسئولیتی که عهده‌دار هستند شایسته باشند. اما ما با این هدف فاصله داریم، اگر ملت ما در حیات اجتماعی و سیاسی خود صیانت و سیاست را گره زدند می‌توانند با حضور موثر و انتخاب صحیح و با نظارت راه را برای شکل‌گیری دولت اسلامی هموار سازند.

 

نایب‌رئیس نهاد قانونگذاری تاکید کرد : اگر سیاست و دیانت با هم پیوند بخورد ما در برابر آمریکا از منافع ملی خود عدول نمی‌کنیم و مقابل همه قدرت‌های نظامی می‌ایستیم،‌ اما یک وجب از خاک ایران را از دست نمی‌دهیم و استقلال ایران نماد عزت ملت ایران می‌شود.

 

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد:‌اگر سیاست و دیانت یکی شد، ایران عقبه قدرتمند مقاومت اسلامی می‌شود و اجازه نمی‌دهد آمریکا نظام‌های سیاسی منطقه را تغییر دهد و عراق در زیر چکمه‌های داعش شاهد خرد شدن استخوان‌های زنان و مردان مسلمان باشد.

 

وی افزود: اگر سیاست و دیانت پیوند خورد، اجازه نمی‌دهد اراده آمریکا موجب سقوط دولت سیاسی مورد حمایت مردم در سوریه شود و اجازه نمی‌دهد لبنان که مظهر مقاومت است، به عروس خاورمیانه تبدیل شود.

 

نایب‌رئیس مجلس در پایان تاکید کرد: اگر دیانت و سیاست یکی شد اجازه نمی‌دهد مشتی صهیونیست ملت مظلوم غزه را زیر چکمه‌های خود خرد کند./

 

تازه ترین اخبار