In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳
بازگشت
مجلس تعامل بالایی با دولت داشته است

مجلس تعامل بالایی با دولت داشته است

تهران – ایرنا - نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: مجلس در حوزه های مختلف به ویژه اقتصادی، اجتماعی، حوزه سلامت، مذاکرات هسته ای و تایید وزیران کابینه تعامل بالایی با دولت داشته است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید «محمدحسن ابوترابی فرد» یکشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری افزود: مجلس همواره همراه دولت بوده و تلاش کرده مسیر را برای توسعه اقتصادی واجتماعی کشور فراهم کند.

 

وی اظهار کرد: مجلس در رای اعتماد به وزیران کابینه نیز سعی کرد با تعامل بالا، وزیران با رای قاطع انتخاب شوند. 

 

وی بخش اقتصاد را یکی از دغدغه های مشترک دولت و مجلس دانست و گفت: مجلس تلاش کرده در این زمینه بالاترین سطح همکاری را با دولت داشته باشد. تقدیم لایحه بودجه سال 93 یکی از اولین کارهای دولت بود که در وقت قانونی به مجلس ارایه شد و نمایندگان نیز در این خصوص بیشترین تعامل را با دولت داشتند.

 

ابوترابی فرد ادامه داد: بودجه سال 93 از شفافیت بسیار بالایی برخوردار بود، در این راستا به یاری دولت شتافتیم و چند اقدام کلیدی در مجلس صورت گرفت و در موضوع هدفمندی یارانه ها با دولت به یک نظر مشترک رسیدیم.

 

وی به حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: در این حوزه مجلس به یاری دولت شتافت و بودجه بهداشت و درمان را به صورت معناداری ارتقا داد.

 

نایب رییس اول مجلس ادامه داد: 2 هزار و 800 میلیارد تومانی که با تصویب یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به این حوزه اختصاص یافت، قدم بزرگی در راستای بهبود وضعیت بهداشت و سلامت توسط نمایندگان مجلس برداشته شد.

 

وی گفت: در راستای حل معضلات بنگاه های اقتصادی، بدهی دولت به برخی بنگاه ها و شرکت های فعال تصمیمات خوبی از سوی مجلس گرفته شد.

 

ابوترابی فرد ادامه داد: در بحث مذاکرات هسته ای نیز همین رویکرد در مجلس دنبال شده است؛ مجلس دولت را یاری کرده تا در موضع اقتدار قرار داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه ما علاوه بر حمایت از تیم مذاکره کننده در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و هر یک از اعضای گروه 1+5 با قدرت ایستاده ایم، گفت: اجازه زیاده خواهی و زیاده گویی را به آنان نداده ایم و راه را برای موفقیت دولت و نظام هموار کرده ایم.

 

نایب رییس مجلس در ادامه به بحث تفکیک احکام بودجه از موضوع ردیف ها و جداول بودجه اشاره کرد و گفت: در بودجه همواره احکامی داریم که رنگ بودجه ندارند و هر سال تکرار می شوند، اما در حقیقت یک حکم ثابت هستند.

 

وی گفت: مجلس در طرحی، تلاش کرده به نظام بودجه ریزی کشور کمک کند و راه را برای یک بودجه روشن با کارایی بالا فراهم سازد.

 

ابوترابی فرد بار دیگر به تامین بودجه نظام سلامت اشاره کرد و گفت: بودجه سلامت نباید هر سال در زمان ارایه بودجه مورد بحث قرار بگیرد بلکه نیاز به بودجه پایدار و دائمی دارد.

 

به گفته وی، از این موارد در بودجه سالانه زیاد دیده می شد که مجلس تلاش کرد آن را از بحث هرساله جدا کند.

 

وی گفت: اختصاص یک درصد از مالیات برارزش افزوده برای حوزه سلامت، یکی از اقدامات مثبت مجلس با این رویکرد بود تا دیگر نیازی به بحث در خصوص این حوزه در بودجه سالانه نباشد.

 

وی در مورد طرح مسکن مهر و تصمیم نمایندگان در این خصوص گفت: اگر در گذشته با تورم کمرشکن روبه رو شدیم به این دلیل بود که تصمیمات نادرستی گرفته شد، خوشبختانه دولت یازدهم تلاش کرده است نقدینگی در جامعه و تورم ناشی از آن را کنترل کند هر چند که ما نقدهایی به عملکرد دولت در این بخش داریم.

 

وی گفت: با این وجود مجلس همراه دولت است تا نقدینگی در جامعه و تورم به صورت جدی مدیریت شود.

 

وی گفت: باید در حوزه مسکن اگر نیاز به منابع است، شرایطی را رقم نزنیم تا با تامین منابع با رشد تورم و نقدینگی روبه رو شویم، اتفاقی که یک بار تجربه شد البته باید مسئله مسکن مهر نیز توسط دولت مدیریت شود.

 

نایب رییس اول مجلس در ادامه از مردم نقاط مختلف ایران خواست ضمن مطالعه سیاست های کلی نظام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف، در دیدار با نمایندگان حوزه های انتخابیه خود، پیگیر برنامه های نمایندگان مجلس در خصوص چگونگی تحقق سیاست های کلان باشند.

 

وی گفت: مردم باید از نمایندگان خواسته های ملی داشته باشند و در جریان برنامه ها و اقدامات آنان در این حوزه ها قرار گیرند.

 

تازه ترین اخبار