In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازگشت
مذاکره‌ای با دولت برای نامزدي نداشته‌ام

مذاکره‌ای با دولت برای نامزدي نداشته‌ام

برای تسهیل فضای کسب و کار در کشور با کمک همکارانم در مجلس تلاش گسترده‌ای انجام خواهم داد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد عضو ائتلاف پنجگانه (اکثریت اصولگرایان) عصر امروز یکشنبه با حضور در جمع مدیران و خبرنگاران سیاسی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه با نگاه به فراهم آمدن بستر اجماع اصولگرایان، 2 ائتلاف از نامزدهای ریاست جمهوری دوره یازدهم شکل گرفت، اظهار داشت: بنده نیز در جمع 4 نفر از دوستان ارجمندم با همین نگاه حضور پیدا کردم.

 

ابوترابی ادامه داد: نگاه ما معطوف به این است که با رصد نظرسنجی‌ها به یک نظر واحد برسیم و اگر درباره نظرسنجی‌ها دبیر ائتلاف صحبت کند بهتر است.

 

عضو ائتلاف پنجگانه اصولگرایان درباره دعوت متکی از محسن رضایی برای حضور در این ائتلاف تصریح کرد: اطلاعی از این دعوت نداریم و اگر دعوتی صورت می‌گیرد باید با اتفاق نظر دوستان ائتلاف انجام شود.

 

وی در خصوص احتمال نامزدی هاشمی و خاتمی در انتخابات و اقبال مردم به آنها خاطرنشان کرد: تا آنجایی که بنده فضای سیاسی کشور را رصد می‌کنم، احتمال ورود این آقایان ضعیف و کمرنگ است و در صورت حضور نیز شورای نگهبان در چارچوب قانون عمل می‌کند.

 

ابوترابی افزود: بنده توصیه می‌کنم که حتما بر اساس مصالح نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری عمل شود تا سلایق سیاسی در چارچوب قانون که به اسلام و انقلاب و امام و رهبری اعتقاد دارد، زمینه را برای مشارکت حداکثری فراهم کند.

 

نایب رئیس مجلس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا هاشمی به لحاظ سنی می‌تواند در انتخابات مؤثر واقع شود، گفت: بنظر می‌رسد در مدیریت دستگاه اجرایی کشور با توجه به فضای سیاسی ایران و چالش‌های عرصه اقتصادی، به ظرفیت مدیریت خوبی برای مباحث راهبردی نیاز داریم.

 

وی با بیان اینکه باید قدرت و توان لازم برای تحرک و نهادینه کردن فرهنگ دولت نهم و دهم به منظور ارتباط نزدیک دولتمردان با توده‌های مردم فراهم شود، تصریح کرد: بنابراین اگر فرد منتخب از ظرفیت‌های لازم برخوردار باشد می‌تواند نقش بهتری ایفا کند.

 

ابوترابی ادامه داد: نگاه برنامه‌ای و در عین حال تهیه نقشه راه دولت متناسب با چشم‌انداز 20 ساله برنامه توسعه و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری می‌تواند راه را برای پیشرفت مطلوب در دهه چهارم هموار کند.

 

عضو ائتلاف پنجگانه اصولگرایان در باره حضور لاریجانی در انتخابات گفت: تا جایی که بنده در جلسات مختلف گفت‌وگو داشتم،ایشان  اظهار تمایلی برای ورود به این عرصه نداشته است.

 

وی درباره این سؤال که آیا از طرف دولت برای کاندیداتوری با شما صحبت شده است یا خیر، گفت: خیر، در این باره در هیچ سطحی صحبت و مذاکره نداشته‌ام.

 

وی در ادامه عدالت‌ورزی، خردگرایی، دانش‌محوری و احترام به خرد جمعی را بر مبنای آموزه‌های قرآن و مکتب اهل بیت لازم دانست و گفت: ایران اسلامی از ظرفیت‌های بسیار زیادی برای پویایی بیشتر برخوردار است که باید از آن استفاده کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه ایران باید از این ظرفیت که یکی از اقتصادهای بزرگ قاره آسیا باشد، برخوردار باشد  افزود: این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه ما اخلاق، علم و اجماع علمی را در نظر داشته باشیم و از نیروهای متعهد و متخصص برای مدیریت کشور استفاده کنیم.

 

ابوترابی  تاکید کرد: دستگاه اجرایی جز با حرکت در مسیر گفتمان انقلاب و نظام موفق نخواهد شد. اگر دستگاه اجرایی کمترین زاویه‌ای با گفتمان نظام داشته باشد نیروها هدر می‌روند و با این گفتمان قطعا شاهد وحدت ملی و حرکت پرشتاب به سمت توسعه خواهیم بود.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت می‌تواند در انتخابات کاندیدا معرفی کند، تصریح کرد: دولت مجری انتخابات است و شایسته این است که انتخابات را به درستی اجرا کند. اما اگر غیر از این باشد و دولت از نامزد خاصی حمایت کند قطعا می‌تواند به کشور آسیب بزند.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی با بیان اینکه شرایطش را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مناسب می‌داند تصریح کرد: بنده از دوران 14 سالگی با مسائل سیاسی آشنا بودم و نزدیک به دو دهه است که در فضای دانشگاهی خصوصا دانشگاه تهران فعالیت می‌کنم و با توجه به حضورم در مجلس شورای اسلامی فکر می‌کنم می‌توان از ظرفیت‌های کشور بهتر از گذشته استفاده کرد.

 

پناهیان مسئول ستادم نیست

 

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا حجت‌الاسلام پناهیان رئیس ستاد تبلیغات شماست گفت: آقای پناهیان از دوستان بنده هستند که در طول دو دهه گذشته نسبت به بنده اظهار محبت داشتند. ایشان از حضور بنده در انتخابات ابراز خشنودی کردند اما وظیفه مسئول ستادی بنده را برعهده ندارند.

 

تائید دیدار با آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله مصباح‌یزدی

 

وی در پاسخ به سوالی درباره دیدارش با ایت‌الله مهدوی کنی گفت: بنده عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز هستم و افتخار شاگردی حضرت آیت الله مهدوی کنی که از شخصیت‌های علمی و سیاسی کشور هستند را نیز دارم؛ آیت‌الله مهدوی کنی دیروز یار صدیق امام و امروز یار مقام معظم رهبری بوده است اما بنده با ایشان در انتخابات بحثی نداشته‌ام.

 

وی درباره دیدارش با آیت‌الله مصباح یزدی گفت: بنده از سال 56 افتخار شاگردی حضرت آیت‌الله مصباح یزدی را دارم و بعد از آنکه خدمت آیت‌الله حاج مجتبی تهرانی رسیدم، خدمت آیت‌الله مصباح رسیدم و ایشان کفایت دین را از بنده امتحان گرفتند.

 

ابوترابی فرد از گفت‌وگویش با آیت‌الله مصباح یزدی درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری و کاندیداتوریش در انتخابات خبر دارد و در عین حال از محتوای این دیدار ابراز اظهار‌نظری نکرد.

 

 

 

وی درباره علت کاندیداتوری سه نفر از نمایندگان مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: سه نفر از روسای جمهور این کشور سابقه نمایندگی دارند و یکی از روسای جمهور سابق سابقه ریاست مجلس را دارد. بر این اعتقادم که نقش رئیس دستگاه اجرایی در تحقق اهداف نظام، ارتقا کارآمدی و افزایش رضایتمندی مردم و پیشرفت گفتمان انقلاب نقش مهمی است. مسئولیت دستگاه اجرایی در این حوزه نسبت به سایر قوا مسئولیت استثنایی است و منافاتی ندارد با اینکه مجلس با توجه به جایگاه و ظرفیتی که دارد و در مواقع حساس تصمیمات مهم را اتخاذ خواهد کرد و به همین جهت در راس امور است.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد همچنین یادآور شد: قطعاً اگر رئیس دستگاه اجرایی کشور از تجربه حضور در مجلس تجربه حضور در مدیریت مجلس برخوردار باشد، از تجربه تدوین برنامه‌های پنج‌ساله توسعه و لوایح بودجه سنواتی برخوردار باشد، می‌تواند با نگاه کلان در جهت پیشرفت اهداف نظام قدم‌های بلندی بردارد، شاید حضور در تدوین 10 بودجه سالانه و حضور در تدوین قانون برنامه پنجم توسعه به عنوان نایب رئیس مجلس احساس می‌کنم نسبت به مسائل کشور اشراف دارم.

 

وی افزود: برای شناخت نقاط ضعف کشور بایستی با شناخت نسبت به تمام مسائل کشور عمل کرد، با توجه به آشنایی و ارتباط نزدیکی که با چهره‌های علمی و دانشگاهی و مدیران موفق دارم، بیش از 14 تیم متشکل از چهره‌های برجسته علمی، و دانشگاهی شکل گرفته‌اند که با نگاه به اسناد بالادستی و قدم‌هایی که باید در سال‌های پیش رو برداشت، در حال تدوین برنامه‌ها هستند، البته در برخی حوزه‌ها برنامه‌هایم در حال تدوین نهایی است.

 

«واقعاً بنده یکی از مهمترین نیازهای کشور را ارتقای سطح شایسته‌سالاری می‌دانم، باید کسانی که از بالاترین ظرفیت و شایستگی و توانایی برخوردارند و از نظر دانش و توان علمی و نیز تجربه مدیریتی و اخلاق و احترام به خرد جمعی و همچنین از لحاظ پذیرش نقد و انتقادپذیری و افرادی که از بالاترین انگیزه برای خدمت برخوردارند، شناسایی شوند و کارها به دست افراد بزرگ سپرده شود تا به شایستگی امور انجام شود.»

 

نایب رئیس اول مجلس در ادامه یادآور شد: بایستی در دولت آینده، وزرا به رأی خود عمل کنند، وزیر باید سکان‌دار وزارتخانه با تفویض اختیارات کامل باشد و در این زمینه به کسی می‌توان اعتماد کرد که از بالاترین ظرفیت لازم برخوردار باشد و بنده می‌خواهم با این نگاه کابینه‌ام را برگزینم و در این مسیر از خرد جمعی کمیسیون‌های تخصصی مجلس قطعاً استفاده خواهم کرد.»

 

مهمترین اولویت اقتصادی کشور تولید است

 

وی همچنین مهمترین اولویت در اقتصاد کشور را «تولید» دانست و تصریح کرد: اقتصاد از ظرفیت بالایی برخوردار است تا بتواند در این دنیای پررقابت بهترین خدمات و کالا را با کیفیت بالا و قیمت مطلوب به بازار عرضه کند، باید نگاه را به آن عرصه‌ای از تولید معطوف کرد که دارای مزیت بالاتر است، تولید معیانات نفتی و گازی یک اولویت است.

 

نماینده مردم تهران با بیان اینکه باید شرکت‌های دانش‌بنیان را به طور جدی مورد حمایت قرار داد، گفت: ‌شرکت‌های دانش‌بنیانی داریم که در طول شش ماه سرمایه آنها باز می‌گردد؛ گشودن گره تولید یعنی پاسخ به یک نیاز مهم کشور که آن هم اشتغال است،‌این موضوع را باید در دستور کار قرار دهیم و برای رسیدن به این هدف باید به ثبات نسبی قیمت ارز دست یابیم و رابطه بودجه با نفت را در کوتاهترین زمان ممکن قطع کنیم.

 

«باید منابع ریالی شبکه بانکی کشور را به سمت تولید حمایت کنیم، از حدود 92 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سال 1384، به تولید ناخالص داخلی حدود 184هزار میلیارد تومان دست یافته‌ایم؛ باید منابع شبکه بانکی کشور به سمت حمایت از بخش تولید هدایت شود. ما از بین حدود 160 کشور رتبه 146 را در فضای کسب و کار داریم، فضای کشور برای کسب و کار و تولید مناسب نیست. برخی کشورهای همسایه ما که تا دیروز رتبه بالای 100 داشته‌اند امروز رتبه آنها تک رقمی شده است.»

 

پرداخت یارانه باید ادامه یابد

 

ابوترابی‌فرد تأکید کرد: برای تسهیل فضای کسب و کار در کشور با کمک همکارانم در مجلس تلاش گسترده‌ای انجام خواهم داد؛ مبارزه جدی با فقر یکی از بلندترین گام‌ها برای ارتقای سطح فرهنگ است.

 

وی در خاتمه درباره ادامه پرداخت یارانه نقدی نیز، توضیح داد: پرداخت یارانه نقدی کنونی باید ادامه یابد و مرحله دوم اجرای قانون یارانه‌ها باید زمانی کلید بخورد که به یک ثبات نسبی در اقتصاد، کنترل تورم و سیر نزولی آن و همچنین تثبیت نرخ ارز دست یابیم.

 

تازه ترین اخبار