In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۳
بازگشت
روایت ابوترابی‌فرد از عمل نکردن احمدی‌نژاد به قولش دریکشنبه سیاه،شیخوخیت اصولگرا، بحران تندروها و...

روایت ابوترابی‌فرد از عمل نکردن احمدی‌نژاد به قولش دریکشنبه سیاه،شیخوخیت اصولگرا، بحران تندروها و...

سیاست > مجلس - نایب رییس محلس شورای اسلامی می گوید رفتار روحانی طوری است که امروز جایگاه قابل قبولی در هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب دارد.

محسن خانعلی- فاطمه استیری: 4 دوره نمایندگی مجلس و نشستن های پی در پی بر صندلی نایب رییس مجلس او را متفاوت از سالهای اولیه حضورش در بهارستان کرده است، سال هایی که نامش بیشتر زیر سایه نام برادر آزاده و شهیدش تعریف می شد اما این روزها حاج آقا ابوترابی فرد، آنقدر وزنه و جایگاه سیاسی دارد که هر بار با آرا بالا بر کرسی نایب رییسی مجلس تکیه بزند، گرچه گاهی زمزمه‌های کاندیدا شدن او برای ریاست مجلس هم مطرح می شد اما خود او تاکید دارد که در همین جایگاه نایب رییسی بیشتر به مجلس کمک خواهد کرد.

 

جایگاهی که به او اعتبار ریش سفید بودن را هم داده است تا چپ و راست مجلس حتی آنانی که با صفت تندرو شناخته می شوند در مقابل او ساکت باشند و سر به زیر.

 

«احتیاط و محافظه کاری» اما شاید درس بزرگ سال‌ها سیاست ورزی به او بوده است، آنجا که با طمانینه و دقت کلمات را به کار می برد یا تاکید دارد خیلی مسائل نباید باز شود یا با خنده از کنار سوالات ما می گذرد...

 

گفتگوی کوتاه و چند دقیقه ای ما با نایب رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه یکی از جلسات علنی مجلس برگزار شد و و کمبود وقت مانع از پاسخگویی او به بسیاری از سوالات پرسیده یا ناپرسیده ما شد.

 

مشروح بخش اول این مصاحبه را در ادامه مطالعه فرمایید، بخش دوم این گفتگو که به صورت کتبی انجام شده است طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

 

 

 

***

 

 

 

آقای ابوترابی! قبول دارید که اصولگرایان با بحران شیخوخیت مواجه شده‌اند، خصوصا بعد از بیماری آیت الله مهدوی کنی به نظر می رسد که این جریان با مشکل جدی در محوریت روحانیت خود روبرو شده است؟

امیدواریم خدای متعال سلامتی کامل به ایشان مرحمت کنند ولی با توجه به جایگاه ممتاز، فاخر، علمی، سیاسی، مدیریتی و اخلاقی آیت الله مهدوی کنی و حضور تعیین کننده این شخصیت برجسته علمی و روحانی در عرصه مسائل سیاسی خصوصا رهبری، مدیریت و انسجام بخشی جریان های سیاسی به طور عام و اصولگرایان به طور خاص طبیعی است که عدم حضور موثر ایشان ماه‌های گذشته برای فضای سیاسی کشور، جامعه روحانیت و اصولگرایان یک ضایعه بزرگی باشد. امیدواریم با سلامتی ایشان، همچنان از وجود این نعمت بهره‌مند باشیم.

 

ابوترابی فرد

 

در خصوص نقش ایشان و حقیقت تاثیرگذاریشان در شیخوخیت اصولگرایان نمی توان تردیدی داشت اما همیشه کشور و نهادهای سیاسی کشور از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بسیار بالایی برخوردار بوده و هستند که این ظرفیت‌ها این امکان را به آنها داده است که بتوانند در برخورد با یک چنین حوادثی، فضا را مدیریت کنند و به بازسازی و نوسازی خود بپردازند و با الهام از تجارب گذشته آینده خود را بهتر رقم بزنند.

 

امیدواریم که جریان سیاسی اصولگرا هم از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه خود به خوبی استفاده کند، مهم استفاده از این ظرفیت‌ها و داشتن برنامه برای ایفای نقش بهتر است.

 

این محور و ظرفیتی که می فرمایید مثلا می تواند آیت‌الله موحدی کرمانی باشد؟

آیت الله موحدی کرمانی یک چهره برجسته و شناخته شده در عرصه دانش و سیاست هستند و امروز هم به عنوان قائم مقام دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در محضر ایشان هستیم. طبیعتا ایشان می‌تواند در این عرصه نقش مهمی داشته باشند. با توجه به ارتباط نزدیک جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جایگاه فاخر علمی و سیاسی نهاد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در کشور امیدواریم که در سایه تعامل و ارتباط مطلوب و استفاده از ظرفیت‌هایی که اصولگرایان از آن برخوردار هستند بتوانیم در آینده شاهد ایفای نقش موثر این جریان موثر سیاسی کشور در کنار دیگر جریانات سیاسی درون نظام در راستای ارتقای کارایی نظام و افزایش مشارکت سیاسی موثر مردم باشیم.

 

تشکل‌های اصولگرا در چند انتخابات اخیر که شخص آیت الله مهدوی کنی و جامعه مدرسین هم نقش آفرین بودند چندان دور هم ننشستند، مخصوصا دوستان جبهه پایداری دور میز وحدت این بزرگان قرار نگرفتند. شما پایداری‌ها را در دسته‌بندی‌های جریان اصولگرا خصوصا تندروهای این جریان می دانید؟ و اینکه فکر می کنید این تشکل سیاسی زیر بار آن ظرفیت شیخوخیتی که عنوان کردید خواهد رفت؟ اصلا می توان امیدوار بود اصولگرایان بعد از مدت ها به وحدت برسند؟

ظرفیت‌های نهادها و گروه‌های سیاسی و شاکله رفتار آنها متفاوت است، ما از آن تعبیر به تفاوت سلایق، رفتارها و نگاه‌ها به مسائل کشور و مسائل بین المللی می‌کنیم. اینها واقعیاتی است که همیشه در جوامع بشری و جوامعی که از یک فضای باز سیاسی بهره مند هستند وجود داشته است و در کشور ما هم عمدتا به دلیل فضای باز و کاملا آزاد سیاسی شاهد تجلی و بروز روشن و شفاف رفتارها، تفکرها و اندیشه ها هستیم. البته آنچه در نظام سیاسی انتظار می رود این است که این اندیشه و تفکر و نوع نگاه و رفتار با آموزه‌های دینی و اخلاقی انطباق بیشتری داشته و نزدیک تر باشد. باید برای این منظور و مهم تلاش کرد و به یک نقطه مطلوب از منظر آموزه‌های دینی رسید.

 

لذا در بین اصولگرایان هم با این اختلاف سلایق، رفتار و گفتار روبرو هستیم مهم این است که دغدغه ها برای اعتلا و اقتدار نظام باشد. منتهی گاهی این دغدغه‌ها با ادبیات متفاوتی بیان می‌شود. به گمان من می‌توانیم در چارچوب مصالح کلی نظام و آموزه‌های دینی و اسلامی و خطوطی که امام بزرگوار و رهبری معظم انقلاب تعریف و تبیین نمودند به یک تعامل نزدیک و همکاری مشترک رسید و سطح تاثیرگذاری را در روند امور کشور ارتقا بخشید.

 

ابوترابی فرد 

 

 

اینکه می گویید از همه ظرفیت‌ها باید استفاده شود، به طور مثال در محدوده این ظرفیت ها فردی مثل احمدی نژاد هم قرار می‌گیرد؟

افرادی که در این طیف تعریف شوند و بر اصول و مبانی هم الزام اعتقادی و رفتاری داشته باشند می‌توان از ظرفیت هایشان استفاده کرد.

 

یک پاسخ صریح بدهید آقای ابوترابی، خیلی از دوستان اصولگرا، آقای احمدی نژاد را دیگر جزو طیف خودشان نمی دانند شما ایشان را در دایره اصولگرایی می دانید یا نه؟

رفتارهای افراد است که این جایگاه‌ها را تعیین می کند، اراده من و شما در آن تاثیری ندارد، این نیست که من اراده کنم و فردی در جایگاهی قرار گیرد. فرض کنید اگر آیت الله مهدوی کنی در این جایگاه قرار دارند به واسطه رفتار مبتنی بر مبانی است که در طول نیم قرن تجربه سیاسی بدست آمده است.

 

براساس همین نگاهی که مطرح کردید، از زمانیکه آقای روحانی روی کار آمدند خیلی روی اصولگرا یا اصلاح طلب بودن ایشان صحبت می شود، شما ایشان را وابسته به کدام طیف می دانید؟

آقای روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز هستند و خود ایشان هم این را قبول دارند از این زاویه اگر نگاه کنیم خب طبیعتا جامعه روحانیت مبارز در طیف اصولگرایان تعریف می شود.

 

رفتار ایشان را اصولگرایانه می دانید؟

بالاخره رفتار ایشان رفتاری است که امروز در هر دو طیف یک موقعیت قابل قبولی دارند.

 

با همان قاعده قبلی که فرمودید که رفتار افراد جایگاه شان را تعیین می کند، ایشان الان جایگاه مطلوبی در بین اصولگرایان دارند؟

به نظرم نقش ایشان در فضای مدیریتی کشور و تصمیمات‌شان می‌تواند در ارتقا و کاهش این جایگاه ایفای نقش کند. خودم انتظارم این است که نوع تصمیم و رفتار و مدیریت ایشان این جایگاه را ارتقا ببخشد.

 

در یک سال اخیر این تصمیمات و رفتارها ارتقا بخش بوده یا...

 

مديريت اجرايي كشور بويژه در شرایط فعلي كاري بسيار دشوار و پرفراز و نشيب است. نوع گفتمان،‌ تصميم‌سازي‌ها و تصميم‌گيري‌ها مي‌تواند در ارتقا و اين جايگاه نقش مهمي ايفاء نمايد. شخصا از تلاش بي وقفه ايشان و همكاران محترمشان تشكر دارم و از نگاه ويژه ايشان نسبت به جايگاه رفيع رهبري تقدير مي نمايم.

تازه ترین اخبار