In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳
بازگشت
نظام اسلامی نباید از سوی صاحبان ثروت مدیریت شود

نظام اسلامی نباید از سوی صاحبان ثروت مدیریت شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین همایش نقش تعاونی های نسل نوین با بیان اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی نیازمند سرمایه های انبوه و متراکم هستیم گفت: باید برای شرکت های تعاونی تعریف درستی داشته باشیم تا سهم تعاون در اقتصاد مشخص شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، نائب رییس مجلس شورای اسلامی امروز‌( چهارشنبه 12 شهریور) در نخستین همایش ملی نقش تعاونی‌های نسل نوین در توسعه اقتصاد و فرهنگ با تاکید بر ضرورت افزایش سهم تعاون در اقتصاد ملی و نگاه ویژه به این فصل مهم از اقتصاد کشور، افزود: در فرهنگ قرآن کریم حوزه تعاون مورد نگاه ویژه‌ای قرار گرفته و جامعه انسانی به طور عام برای مشارکت و هم‌افزایی در راستای هرگونه اقدامی که قرآن آن را نیکو می‌نامد دعوت شده است؛ بر این اساس توجه به مسائل اقتصادی و گشودن گره از زندگی مردم از نمادهای نیکوکاری است که قرآن کریم نیز دعوت به همکاری و تعاون را مورد توجه قرار داده است.

 

وی یادآور شد: به طور حتم اگر بخواهیم به حوزه های برتر و رشد اقتصادی و تعاون رسیده و به آن عمل کنیم باید در حد توان در این عرصه فعال باشیم.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه تاکنون اگر نظام در هر حوزه ای به نتیجه مطلوب نرسیده‌ به آن دلیل بوده که نقشه راهش درست نبوده است، یکی از مسائلی که کشورهای به اصطلاح توسعه یافته از آن بهره می‌گیرند، آن است که ابتدا راه را درست تعریف می‌کنند و سپس قدم برمی‌دارند در حالی که ما گاهی غیر از این روش عمل می‌کنیم و به همین دلیل نمی‌توانیم به مسیر درست در کوتاه‌ترین زمان دست یابیم.

 

ابوترابی‌فرد با تاکید بر ضرورت تعریف درست از مسیر تعاون، تصریح کرد: ما باید مسیر تعاون را درست تعریف کنیم به گونه ای که اگر قرار شد جمعی سرمایه گذار را دور هم جمع کنیم و این سرمایه گذاران نیز سرمایه های متفاوتی داشته باشند نباید نقش آنها در مدیریت برابر باشد، زیرا این راه به سرمنزل مقصود نمی‌رسد و باید راهکارهای درستی برای برون رفت از این تنگناها مدنظر قرار داد.

 

وی یادآور شد: ما باید تعریف صحیح و قابل قبولی در این زمینه داشته باشیم و بسیاری از فعالیت های اقتصادی نیز تعریف شده باشد به گونه ای که بتوان به خوبی سهم تعاون در اقتصاد را تعریف و تبیین کرد، بر این اساس من از همکارانم در مجلس می‌خواهم تا در باب این موضوع جلساتی را برگزار کنند تا مشخص شود به راستی تعریف صحیح از یک شرکت تعاونی چیست و اقتصاد تعاونی به چه معناست؟

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه برای رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه‌های انبوه و متراکمی هستیم، گفت: در زمان تدوین برنامه پنجم توسعه از معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور درخواست کردیم تا اسناد پشتیبان لایحه را ارائه کند، بر این اساس یکی از اهداف پیش بینی شده ای که در آن زمان نیز بر این باور بودیم که به نتیجه نخواهد رسید آن بود که در طول برنامه پنجم بتوان به رشد اقتصادی 8 درصد برسیم.

 

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: بدون شک برای رشد اقتصادی 8 درصد در این مدت به 1200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که این منابع کلان به صورت متمرکز در دست افرادی خاص یافت نمی‌شود و اگر هم یافت شود با همان چالش‌هایی کشور را روبرو می‌کند که امروزه حاکمیت سرمایه با آن روبرو است.

 

 

 

نباید اجازه داده نظام اسلامی از سوی صاحبان ثروت دارای قدرت سیاسی مدیریت شود

 

وی با بیان اینکه نظام لیبرال دموکراسی غرب امروز در دست کارتل‌ها متمرکز است، یادآور شد: سیاست غربی‌ها در دست صاحبان ثروت است و قدرت سیاسی ابزاری در دست صاحبان ثروت بوده که لازم است آینده انقلاب را از این آسیب دور کرد و نباید اجازه داده نظام جمهوری اسلامی ایران در آینده دور از سوی صاحبان ثروتی که قدرت سیاسی را در دست دارند، مدیریت شود.

 

 

 

برای برداشتن گام بلند در اقتصاد باید حوزه تعاون را گسترش داد

 

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: به طور حتم برای برداشتن گام بلند در اقتصاد و مصون ماندن از آسیب‌های تمرکز ثروت در دست افراد محدود، باید حوزه تعاون را گسترش داد و در این میان لازم است بستری فراهم کرد تا مردم با آرامش سرمایه‌گذاری کنند، در این صورت ثروت مورد نظر حاصل و با توجه به مشارکت مردم از تمرکز ثروت در دست افراد محدود نیز جلوگیری می‌شود.

 

ابوترابی‌فرد با تاکید بر افزایش سهم تعاونی‌ها در کشور یادآور شد: این اقدام باعث می‌شود که از تمرکز ثروت در دست افراد جلوگیری شود، لذا برای برداشتن گامی بلند در اقتصاد و رسیدن به رشد مطلوب باید در کوتاه ترین زمان  به یک قدرت اقتصادی بزرگ با سهمی بالا در اقتصاد جهانی تبدیل شود، در غیر این صورت ادامه حیاتش با مشکل روبرو خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف باید از همه ابزارها و ظرفیت‌ها استفاده کرد تا بتوان اقتصاد مقاومتی را به بهترین شکل ممکن محقق کرد. بر این اساس باید از آحاد مردم برای تعاون و همکاری گسترده در عرصه اقتصاد دعوت کرد تا شاهد بروز ثروت عظیم در دست عده‌ای خاص نباشیم و اقتصاد ملی نیز با یک شتاب جدی به حرکت درآید.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه امروز از نظر دانش و نیروی انسانی تربیت شده در شرایط خوبی قرار داریم که این عوامل را می‌توان در مسیر خلق ثروت بیشتر به کار گرفت و از آن در زیرساخت‌های اقتصادی استفاده کرد، امید است مسئولان و دولت و مجلس نیز با برنامه‌ریزی صحیح در این راه مشارکت زمینه گسترده‌ای برای حضور مردم فراهم کنند./

 

تازه ترین اخبار