In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۰۵:۱۱
شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳
بازگشت
مدیریت مبتنی بر عدالت لازمه ارتقای فرهنگ است

مدیریت مبتنی بر عدالت لازمه ارتقای فرهنگ است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصویب قوانین به ‌تنهایی نمی‌تواند موجب تحول در حوزه فرهنگ شود، گفت: مدیریت مبتنی بر عدالت، برنامه‌ریزی بر محور دین و فراگیر شدن امور دینی در جامعه می‌تواند موجب ارتقای فرهنگ شود.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد در بیست و هفتمین نشست تخصصی طرح «تقویت مبانی اعتقادی و شبه زدایی دینی» که با حضور جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران و رؤسای ادارات، فرهنگیان و دانشگاهیان در شهرکرد برگزار شد، با اشاره به آیه‌ای از سوره اسراء گفت: از نگاه قرآن کریم، انسان‌ها در سبک زندگی خود در عالم دنیا و جهان مادی به دو گروه تقسیم می‌شوند.

 

وی افزود: گروهی از افراد تمام عزم و اراده خود را برای بهره‌بردن از لذات عالم صرف کرده و حیات دنیوی خود را با لهو و لعب، زینت و تفاخر گذران می‌کنند.

 

غرب با حذف دین از امور جامعه در منجلاب نابسامانی‌ها غوطه‌ور شد

 

ابوترابی فرد با بیان اینکه نادیده گرفتن خدا و دین در زندگی، انسان را در اندیشه رسیدن به جاذبه‌های دنیوی غرق می‌کند، تصریح کرد: جهان غرب پس از رنسانس و حذف دین از امور جامعه در منجلاب نابسامانی‌ها غوطه‌ور شد.

 

وی آغاز جهنم و بهشت را در دنیای مادی دانست و گفت: چالش‌های فراروی انسان‌ها در جوامع بدون خدا و دین، جهنمی است که به دلیل نوع اعمال آنان شکل‌گرفته و مشکلات حل ناشدنی را برای آنان رقم زده است.

 

ابوترابی فرد نوع دوم زندگی انسان‌ها را بر اساس آیات قرآنی متعلق به افرادی بیان کرد که اداره‌ آنان در مسیر رسیدن به آخرت تجلی یافته است.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، نوع نگاه این افراد به زندگی را نگاهی بلندمدت بیان و تصریح کرد: رسیدن به قله‌ حیات و کمال انسانی ویژگی سبک زندگی دینی به شمار می‌آید.

 

وی با بیان اینکه داشتن نگاه مقطعی و روزمره، انسان را از برنامه‌ریزی صحیح برای رسیدن به اهداف متعالی بازداشته و او را از راه کمال و سعادت دور می‌کند، افزود: بی‌توجهی به برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و اکتفا کردن به اهداف و امور روزمره از مهم‌ترین آسیب‌های مدیریتی در کشور است.

 

سعی متناسب با هدف از شرایط لازم برای پیمودن راه تعالی است

 

ابوترابی فرد سعی متناسب با هدف را از دیگر شرایط لازم برای پیمودن راه تعالی و سعادت عنوان کرد و گفت: در صورتی که عمل با دانش و معرفت همراه شود، هدف‌گذاری و تلاش برای رسیدن به هدف نهایی از پشتوانه دقیق برخوردار شده و راه برای رسیدن به اهداف بزرگ هموار می‌شود.

 

امام جمعه موقت قزوین، دانایی و علم بیان‌شده در قرآن کریم را فراتر از علم کلاسیک امروزی دانست و یادآور شد: قرار گرفتن در درجات بالای معرفتی با علوم امروزی دست‌یافتنی نیست و ایمان به علم و حضور خداوند در هر عملی، موفقیت آن را تضمین می‌کند.

 

ابوترابی فرد با بیان اینکه بسیاری از مدیران کشوری در سال‌های اخیر برای بهبود شرایط اقتصادی تلاش کردند اما به دلیل نداشتن پشتوانه فکری و معرفتی، نتایج قابل قبولی حاصل نشد، افزود: در دنیای کنونی، دانایی ملاک قدرت در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی محسوب می‌شود و باید تلاش کرد رفتار و برنامه‌ریزی‌های کلان کشوری با علم و معرفت همراه باشد.

 

به گفته وی، بر اساس آموزه‌های دینی کسانی که اراده آخرت داشته باشند می‌توانند در دنیای مادی با آرامش زندگی کنند و رضایت و خشنودی آنان از تقدیر و نعمت الهی، دنیا را به بهشتی کوچک برای این افراد تبدیل می‌کند.

 

حاکمیت سبک زندگی دینی بهشت دنیوی را هم محقق می‌کند

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سبک زندگی دینی در جامعه حاکم شود و انسان‌ها از تجملات و لذت‌های دنیوی به ‌اندازه نیاز بهره ببرند، عدالت برقرارشده و بهشت دنیوی هم محقق می‌شود.

 

وی در پایان این نشست و در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی عملکرد مجلس در حوزه فرهنگ گفت: فرهنگ مقوله‌ای مجزا از دین‌داری نیست و ارتقای سطح اخلاق و سلوک مبتنی بر دین در جامعه اثری مستقیم بر ارتقای فرهنگ دارد.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصویب قوانین به‌تنهایی نمی‌تواند موجب تحول در حوزه فرهنگ شود، افزود: مدیریت مبتنی بر عدالت و برنامه‌ریزی بر محور دین و فراگیر شدن امور دینی در جامعه می‌تواند موجب ارتقای فرهنگ شود.

 

ابوترابی‌فرد اظهارکرد: به هر میزان طبقه مدیران و روسای کشوری در سبک زندگی خود دین‌باور و اخلاق مدار باشند، فرهنگ در جامعه ارتقا می‌یابد.

تازه ترین اخبار