In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳
بازگشت
برای منابع آبی احترام ویژه قائل شویم

برای منابع آبی احترام ویژه قائل شویم

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه گذاری در حوزه آبیاری پرفشار کشور به معنای واقعی کلمه توجیه سیاسی و اقتصادی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، صبح امروز (شنبه 8 شهریور) مراسم افتتاح همزمان هزار و صد هکتار آبیاری تحت فشار و یکصد طرح بخش کشاورزی استان تهران با حضورحجت الاسلام محمد حسن ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، محمود حجتی وزیر جهاد و کشاورزی، حسین طلا نماینده مردم تهران، در مجلس ، سید حسین هاشمی استاندار تهران در روستای آراد از توابع استان تهران برگزار شد.

 

حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد در این مراسم با بیان اینکه شرایط کشور به صورتی است که احتمال تبدیل اراضی به بیابان و بعد هم کویر وجود دارد، گفت: حفظ منابع خاک امروز مسئله ای مهم در مدیریت کشورها و جوامع بشری است.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر می خواهیم منابع خاکی را حفظ کنیم باید برای منابع آب احترام ویژه ای قائل شویم که یکی از مهم ترین گام ها برای حفظ منابع آبی کشور آن است که در انتقال و مصرف آب از بالاترین دانش و تکنولوژی بهره ببریم.

 

وی افزود: تقریبا هر واحد راندمان آب که ارتقا پیدا می کند حدود 900 میلیون مترمکعب صرفه جویی آب را همراه خود دارد بنابراین حساب کنید فاضلاب تهران حدود یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب است، سرمایه گذاری لازم است که از این فاضلاب بهره برداری درستی شود و در یک چرخه برای استفاده در صنعت و کشاورزی به طبیعت باز گردانده شود.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه گفت: اگر شما یک واحد راندمان آب 43 درصدی تهران را به 44 درصد افزایش دهید، حدود 900 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی ایجاد کرده اید که این مسئله هزینه بردار هم نیست.

 

وی افزود: اما متاسفانه متوسط راندمان بهره برداری از منابع آب 40 درصد است که در تهران به خاطر جایگاه این شهر، این راندمان به 43 درصد می رسد.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این راندمان تا حدود 90 درصد قابل افزایش است تاکید کرد: در کشوری مثل ایران باید از تمام دانش، اندیشه و مدیریت استفاده کرد و گام های بلندی در این زمینه برداشت.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در تهران به حوزه آبیاری پرفشار نیاز داریم، یادآور شد: سرمایه گذاری در زمینه آبیاری پرفشار کشور به معنای واقعی کلمه توجیه سیاسی و اقتصادی دارد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد اجرای آبیاری تحت فشار را یک تکنولوژی دانست و خاطرنشان کرد: حضور تکنولوژی در حوزه کشاورزی، حرکت در مسیر رشد دانش و ارتقای علم بوده و راه را برای رسیدن به کشاورزی دانش بنیان مدیریت می کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه باید در هر حوزه ای به بالاترین سطح دانش و تکنولوژی دست پیدا کنیم، گفت: برای حفظ منابع آب و خاک کشور تاکنون قدم های بزرگی برداشته شده است.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: فرهنگ مصرف به تولید مبتنی بر دانایی و ارزش مصرف حداقلی بستگی دارد  درحالیکه اکنون ایران جزو رتبه های نخست مصرف کنندگی در جهان بوده و رتبه نخست را در هدر رفت منابع آب و خاک دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم کشور رتبه نخست از لحاظ مدیریت شایسته مصرف را در جهان به دست آورد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد تغییر سبک زندگی و توجه به فرهنگ و حوزه های دینی را برای حفظ نعمت های خداوند و نسل های آینده ضروری دانست و گفت: شیوه زندگی ما باید به گونه ای باشد که مورد دعای نسل های آینده واقع شویم و نفرین آنها گریبانگیر ما نشود.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: اکنون با کاهش نزولات آسمانی، رشد جدیدی در خرید گندم از کشاورزان داشته ایم که این مسیر باید ادامه پیدا کند./

تازه ترین اخبار