In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۳
بازگشت
سبک زندگی اسلامی و انسانی بر مبنای علم است

سبک زندگی اسلامی و انسانی بر مبنای علم است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سبکی که می تواند زندگی را از جهنم به بهشت تبدیل کند پیوند زدن علم و ایمان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ششمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد گفت: یکی از موضوعات بحث در این جشنواره سبک زندگی با نگاه به زندگی پیامبر اعظم بوده و چگونه زیستن همواره از اصلی ترین دغدغه های آدمی است.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر انسان هوشمندی به فکر بهتر زندگی کردن است افزود: دغدغه اولیای دین نیز فراهم کردن بستر مناسب برای بهتر زندگی کردن است همانگونه که رسالت قرآن کریم و پیامبر(ص) نیز معطوف به همین موضوع است.

 

وی ادامه داد: رسیدن به هر کمالی در سایه بهتر زندگی کردن در این دنیا بوده از این رو می توان گفت که چگونه بهتر زندگی کردن مسئله اساسی انبیای الهی نیز برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده است.

 

ابوترابی فرد با نقل قولی از امام خمینی(ره) گفت: ایشان می فرماید که فقه برنامه ای برای چگونه زیستن از آغاز تا پایان حیات است و تمام احکام و دستورات فقهی در بیش از 60 کتاب جواهر جمع آوری شده است که شیوه چگونه بهتر زندگی کردن را بیاموزند.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال که نقطه محوری و مورد تأکید اسلام برای بهتر زیستن کدام مسئله است گفت: مهمترین مقوله و شاید تنها مقوله ای که اسلام به عنوان اصل بر آن تأکید می کند علم است در قرآن کریم نیز آمده که ای انسان در زندگی خود سبکی را انتخاب کن که هیچ حرکتی بدون پشتوانه علمی نداشته باشی.

 

وی تصریح کرد: بنابراین سبک اسلامی آنگاه اسلامی و انسانی است که کاملا علمی باشد و اگر معاد و توحید مطرح می شوند همه در تقدیر سلوک علمی هستند.

 

ابوترابی فرد افزود: در کتب روایی نخستین کتاب، کتاب عقل است و دومین کتاب علم است یعنی در سایه حیات عقلانی می توان به علم دست یافت.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در قرآن آمده که ای انسان جهت گیری خودت را جز در مسیر علم قرار نده تا سینه تو به سمت حرکتی کند که دانش حرکت می کند همچنین اشاره شده که گوش و چشم دو ابزار برای دستیابی به دانش هستند و بدون این ابزارها دسترسی به دانش دشوار می شود و اگر انسان اعتقاد به نظارت خدا نداشته باشد سلوک علمی سخت و هوس و شهوت نمی گذارد که انسان عالمانه حرکت کند و کسانی با عصای علم حرکت می کنند که خدا را ناظر می دانند.

 

وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) می گوید عالم محضر خداست و در محضر خدا او را معصیت نکنید وگرنه هوای نفس اجازه نمی دهد تمام قدم ها عارفانه باشد و موحد خداپرستی که اعتقاد به معاد دارد قدم ها را نیز علمی بر می دارد.

 

ابوترابی فرد با بیان اینکه اگر مایل به زندگی بر پایه علم هستیم باید بر ایمان خود بیافزاییم گفت: چرا که ایمان بازدارنده و هدایت کننده است.

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با نقل قول از آیت الله بهجت گفت: ایشان گفتند که در زمان 13 سالگی در زمان نماز مکاشفاتی داشتم و به واسطه کودکی فکر می کردم که این موضوع طبیعی است حال ایشان تا پایان عمر این اکتشافات را ارتقا بخشیدند، یک گناه نکردند، یک دروغ نگفتند و یک غیبت هم نکردند و اینها به دلیل ایمان است که بهجت می سازد، شهید می سازد و جانباز می سازد.

 

ابوترابی فرد گفت: علم اگر ایمان را به ارمغان آورد انسان را مقاوم می سازد، قدرت امام را چه کسی داشت لذا باید در سایه ایمان و پرتو علم سبک زندگی انسانی را به دست آورد.

 

وی گفت: دوستی تعریف می کرد که در زمان اسارت به اخوی بنده گفت اگر خبر آزادی شما را بدهند چه می کنید و ایشان بعد از گریه گفتند که اگر مطلع شوم که بیرون این اردوگاه پیامبر و ائمه حضور دارند هم تا آخرین نفر شما آزاد نشوید از اینجا بیرون نخواهم رفت و این سبک زندگی است که جهنم را بهشت کرده و نتیجه پیوند علم و ایمان است./

 

تازه ترین اخبار