In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۰۰:۰۲
سه شنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۳
بازگشت
اسرائیل با یورش وحشیانه به فلسطین مرتکب جنایات جنگی شده است

اسرائیل با یورش وحشیانه به فلسطین مرتکب جنایات جنگی شده است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مجمع مجالس آسیایی با یادآوری حملات رژیم صهیونیستی به سرزمین فلسطین، گفت: رژیم صهیونیستی با یورش وحشیانه خود به فلسطین مرتکب نسل کشی و جنایات جنگی علیه بشریت شده است.

به گزارش خبرگزاری پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز (دوشنبه 20 مرداد) در سخنرانی مجمع مجالس آسیایی و نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی در هتل اسپیناس تهران به سخنرانی پرداخت که متن آن به شرح زیر است:

 

همکاران گرامی،

 

روسا و نمایندگان محترم مجالس آسیایی،

 

دبیرکل محترم،

 

خانم ها و آقایان،

 

در آغاز سخن به میهمانان عزیز خیرمقدم می گویم و مراتب تشکر صمیمانه مجلس شورای اسلامی را از حضور و مشارکت نمایندگان محترم مجالس آسیایی در نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی ابراز می دارم.

 

ما در هنگامه ای در این جا گرد آمده ایم که خاورمیانه هفته ها و روزهای سختی را می گذراند چنان که می دانید، طی هفته هایی که گذشت، فصلی دیگر از تاریخ سرزمین فلسطین با خون پاک فرزندان  آن رقم خورد،با هجوم ماشین جنگی رژیم اسرائیل به نوار غزه از طریق هوا و زمین، مردم بی گناه فلسطین به ویژه کودکان و زنان به خاک و خون کشیده شدند هنوز آمار دقیقی از شمار کشته شدگان، زخمی ها و میزان خسارات وارده به غزه تدوین و منتشر نشده است اما برابر آمار موجود، تاکنون بیش از 1800 نفر، که اکثریت آنان غیر نظامی بودند با بمباران ها و موشک باران ها و دیگر جنگ افزارهای سنگین و سبک اسرائیل کشته شده اند که برابر آمار سازمان ملل متحد، 408 تن از آنان کودک بوده اند نیمی از قربانیان این تجاوز آشکار را کودکان و نوجوانان زیر شانزده سال تشکیل می دهند تاکنون بیش از نیم میلیون نفر از ملت فلسطین آواره شده و دست کم 10 هزار ساختمان در غزه ویران شده که خانه های مسکونی مردم، مراکز درمانی و آموزشی، اماکن مقدس مذهبی، مساجد و بناهای تاریخی را دربر می گیرد میزان خسارات وارده به غزه تا این زمان از رقم پنج میلیارد دلار فراتر رفته است رژیم اسرائیل با این یورش وحشیانه و فاشیستی به سرزمین فلسطین، مرتکب نسل کشی، جنایات جنگی علیه بشریت، نقض اعلامیه ها و کنوانسیون های مبتنی بر حقوق بشر و حقوق انسان دوستانه، به ویژه اعلامیه جهانی حقوق بشر شده است، در برابر مردم محاصره شده فلسطین در زندان بزرگ غزه، با حداقل امکانات از خود دفاع کرده و میکنند. دفاع حداقلی آنان به شکل فردی و جمعی، برابر با آموزه های جهانشمول عقلانی، دینی، اخلاقی و وفق ماده 51 منشور ملل متحد است.

 

جهانیان بار دیگر دریافتند که اسرائیل با اعمال سیاست های ضد انسانی و ضد اخلاقی و زیرپا نهادن حقوق بین الملل، التزامی به نظم، قانون و اخلاق ندارد. اکنون زمان آن فرا رسیده است تا جامعه جهانی از طریق سازمان ملل متحد برپایه موازین حقوق بین الملل، رفتار جنایتکارانه دولت و ارتش اسرائیل را به دقت مطالعه و ارزیابی کند و عوامل کشتارها و ویرانی های غزه را در دادگاه جنایتکاران جنگی به پای میز محاکمه بکشاند.

 

از سوی دیگر مشارکت جدی کشورها در مرهم نهادن به زخم های عمیق ملت مظلوم فلسطین و بازسازی ویرانی های جنگ اخیر، وظیفه ای انسانی و تعهدی اخلاقی به شمار می رود شایسته است مجالس کشورهای آسیایی در دو امر بنیادین پیگیری تنبیه متجاوز و بازسازی غزه، ظرفیت ها و امکانات خویش را با تمام توان به کار گیرند.

 

همکاران گرامی

 

هم زمان با تجاوز نظامی اسرائیل به غزه، جامعه جهانی شاهد حملات گروه واپسگرا و تروریستی داعش به عراق می باشد در حال حاضر تروریست های داعش خاک عراق را میدان تاخت و تاز و رفتار وحشیانه خویش قرار داده اند. طی این حملات سازمان یافته تروریستی شمار زیادی از مردم عراق به اشکال بی رحمانه ای به قتل رسیده اند و یا آواره کوه و بیابان شده ، شهرها و روستاهایی از عراق اشغال شده و همچنین بخش های ارزشمندی از اماکن مقدس، مساجد، کلیساها و دیگر بناهای تاریخی عراق ویران شده است.

 

بایستی تاکید کنم که در هم شکستن ماشین جهنمی تروریست ها در عراق، کاری ضروری و فوری است که لازم است بدون فوت وقت با قدرت به انجام برسد هرگونه تعلل و وقت کشی جامعه بین المللی خاصه سازمان ملل متحد در این زمینه، منطقه و جهان را دستخوش ناامنی و بی ثباتی خواهد کرد به گونه ای که پیامدهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

 

اتحاد و همبستگی دولت و ملت عراق با تشکیل عاجل دولتی فراگیر در این کشور از سویی، و حمایت بین المللی و منطقه ای از امنیت و صلح در عراق به عنوان کشوری یکپارچه در عین برخورداری از تنوع قومی و مذهبی از سوی دیگر، می تواند این کشور را از تنگناهای موجود، به ویژه پاکسازی تروریست های بنیادگرا، برهاند.

 

نمایندگان محترم،

 

مجمع مجالس آسیایی نیازمند همکاری های فشرده در راستای تحقق هدف های بنیادین بر پایه قطعنامه های گوناگون با موضوعات حیاتی است. ارتقاء و گسترش فعالیت های مجالس آسیایی در گروه شفافیت بیشتر، اتخاذ سیاست گذاری های عمل محور، دسترسی گسترده تر به اطلاعات پارلمانی، تحکیم ساز و کارهایی برای افزایش مسئولیت مجالس در برابر مردم و ژرفا بخشیدن به گفت و گو میان اعضای مجالس است.

 

در اینجا بازبینی خطوط کلی هدف ها و سیاست گذاری های مجمع مجالس آسیایی، ضروری و مفید است:

 

1.       در زمینه بهداشت و سلامت، لازم است گام های اساسی تری در مورد نظام مالی و تبادل اطلاعات و تجربیات میان مجالس آسیایی برداشتهن شود، و سازمان های غیردولتی و نهادهای جامعه مدنی به همکاری گسترده دعوت شوند.

 

2.       مجالس آسیایی می توانند نقش برجسته ای در مبارزه با فساد مالی و اداری بر مدار چهار اصل شفافیت، مشارکت، پاسخگویی و یکپارچگی، از رهگذر وضع قوانین لازم و پرسشگری منظم از دستگاه های اجرایی کشورها ایفا نمایند.

 

3.       در سال اخیر، مهاجرت از آسیا به مناطق دیگر جهان، به کاری خطرخیز و نابسامان تبدیل شده است. این معضل انسانی، نیازمند نظارت فعال و ایفای نقش مستمر از سوی مجالس آسیایی است.

 

4.       تاثیرات سوء تولید، انتقال، توزیع و مصرف مواد مخدر، افزون بر این که سلامت جوامع آسیایی به ویژه جوانان را به گونه ای جدی تهدید می کند امنیت و صلح بین المللی را از طریق تامین هزینه برای جنایات سازمان یافته، همانند تروریسم و جنگ داخلی، بیش از پیش به خطر انداخته است. مجالس آسیایی با کمک به تغییر الگوی کار و ایجاد مشاغل جدید از رهگذر وضع قوانین و نظارت فعال، و با بهره گیری از دانش و تجربیات سازمان ملل متحد، می توانند توانایی های خود را در این زمینه بسیج نمایند.

 

5.       در آغاز دومین دهه سده بیست و یکم، موضوع نابرابری و تبعیض در مورد زنان در آسیا، نیازمند امعان نظر جدی است. افزایش کمی و کیفی مشارکت زنان در امور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، پارلمانی، فرهنگی و علمی، در گرو دو کار بنیادین است: نخست، آموزش و پرورش نوبنیاد و کارآمد. دوم، بالا بردن سطح مهارت های جمعی از طریق مشارکت فعال زنان در فعالیت های گروهی، برپایه عدالت توزیعی و برابری فرصت ها.

 

6.       از آنجا که بن مایه ادیان آسیایی، اصول انسان دوستی، آزادی، مدارا و صلح می باشد، تقویت گفت گو میان مجالس آسیایی از سویی، و مجمع مجال آسیایی با دیگر مجامع مجلس های جهان از سوی دیگر، به انزوای بنیادگرایی، خشونت ورزی و تروریسم، و گسترش صلح، امنیت و توسعه پایدار کمک می کند. در واقع، تروریست ها و حامیان آشکار و پنهان آنان، با القاء دین هراسی، اعمال خشونت آمیز، قانون شکنانه و تجاوزکارانه خود را توجیه می نمایند. در شرایطی که افزایش خشونت گرایی در خاورمیانه، زنگ خطر جنگ، ناامنی و فقر را به صدا در آورده است. اهتمام نسبت به مهار امواج ویرانگر تروریسم و خاموش کردن نوای شوم جغد جنگ، وظیفه ای خطیر و بنیادین است. اکنون قاره آسیا و دیگر مناطق جهان، راهی جز تکاپوی خستگی ناپذیر به سوی صلح پایدار در فرایندی مداوم و گام به گام ندارد.

 

7.       حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی، سنگ بنای ارتقاء تنوع فرهنگی در قاره آسیا است. جنگ ها و ناآرامی های اخیر در سوریه، عراق، افغانستان و فلسطین، آسیب هایی بزرگ و در مواردی جبران ناپذیر به میراث گرانسنگ فرهنگی آسیا وارد کرده است. به ویژه درعراق و فلسطین، اماکن مقدس، مساجد، کلیساها و دیگر بناهای تاریخی ارزشمند به دست گروه تروریستی داعش و ارتش سرکوبگر اسرائیل ویران شده است. پیشنهاد ما این است که دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی، در گام نخست، گزارش مستند و دقیقی از مناطق ویران شده و میزان تخریب اماکن تاریخی تهیه کند، تا ابعاد این فاجعه فرهنگی و تاریخی به درستی شناسایی شود. پس از آن، می باید مرمت و بازسازی این میراث کهن تاریخی و فرهنگی، با مساعدت کشورها و نهادهای بین المللی به ویژه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و سازمان های غیر دولتی و نهادهای مدنی، در دستور کار قرار گیرد.

 

میهمانان عزیز؛

 

در پایان امیدوارم در پرتو هم اندیشی و همکاری شرکت کنندگان گرامی در این نشست مهم اجتماعی و فرهنگی، گام های اساسی در راه تحقق هدف های بلند مجمع مجالس آسیایی برداشته شود و اندیشه های بلند و برنامه های سودمند جامه عمل به خود بپوشد. همچنین بر خود فرض می دانم که مراتب امتنان خویش را از تلاش های مجدانه همکاران ارجمند در مجالس آسیایی، دبیر کل محترم و دبیرخانه این مجمع ابراز دارم./

تازه ترین اخبار