In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳
بازگشت
مجلس و دولت تکلیفی به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل نکنند

مجلس و دولت تکلیفی به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل نکنند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان تأمین اجتماعی با تکیه بر درآمدها به افراد تحت پوشش خدمات می دهد از این رو مجلس و دولت نباید تکالیفی را به این سازمان تحمیل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، نائب رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای سازمان تأمین اجتماعی گفت: بدون تردید یکی از سازمان های مردمی که خدمات کلیدی به مردم ارائه می دهد سازمان تأمین اجتماعی است که اکنون بیش از 39 میلیون و 200 هزار نفر از مردم تحت پوشش این سازمان هستند.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بودجه این سازمان در سال 1393 حدود 46 هزار میلیارد تومان و معادن یک سوم از کل بودجه عمومی کشور بود که این منابع را سازمان تأمین اجتماعی از طریق بنگاههای اقتصادی و سرمایه گذاری هایی که داشته تأمین می کند در حالی که سال گذشته کل بودجه سازمان حدود 33 هزار میلیارد تومان بود و این افزایش بیانگر رشد خدمات برای افراد تحت پوشش است.

 

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم که در پویایی سازمان تأمین اجتماعی نقش کلیدی دارد عدم تحمیل تکلیف از سوی مجلس و دولت است چرا که سازمان تأمین اجتماعی با تکیه بر درآمدها به افراد تحت پوشش خدمات ارائه می دهد و اگر هم بنا به ضرورت تکلیفی برای سازمان پیش بینی شد حتما محل تأمین منابع برای آن باید پیش بینی شود.

 

ابوترابی فرد تصریح کرد: متأسفانه میزان بدهی دولت بابت تکالیف صادره و تعهدات بیش از 60 هزار میلیارد تومان است و به طور حتم اگر این بدهی پرداخت شود سازمان در جایگاه فاخری از ارائه خدمات قرار خواهد گرفت.

 

وی سازمان تأمین اجتماعی را یک نهاد قدرتمند اقتصادی و یک سازمان کارآمد اجتماعی دانست و گفت: مدیران کنونی در دوران کوتاه حضور در این نهاد یک اعتمادسازی شایسته در مجموعه کارکنان خلق کرده اند که باید از این اقدام تقدیر کرد.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با عملکرد سازمان تأمین اجتماعی گفت: ارزش خدمات این سازمان در سال 93 بیش از 13 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 92 افزایش یافته از سوی دیگر سازمان بدون فروش سرمایه و با افزایش بهره وری از تمام ظرفیت برای تأمین این منابع استفاده کرده است.

 

وی افزود: امروز حدود یک سوم خدمات درمانی مستمری بگیران و افراد تحت پوشش را بیمارستان ها و واحدهای درمانی سازمان تأمین اجتماعی مستقیما ارائه و دو سوم را نیز خریداری می کنند که این اقدام قابل قبول است.

 

وی تصریح کرد: سازمان تأمین اجتماعی نمونه ای موفق از یک سازمان غیر دولتی است و امیدواریم با کوچک کردن دولت تمام حوزه های غیر حاکمیتی در اختیار نهادهای غیر دولتی قرار گیرد و با حمایت از این سازمان ها زمینه افزایش رضایتمندی مردم فراهم شود.

 

محمدتقی نوربخش رئیس سازمان تأمین اجتماعی نیز در این مراسم در رابطه با اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: سازمان به مناسبت هفته تأمین اجتماعی با برگزاری نمایشگاهی در مسیر ورودی مجلس شورای اسلامی سعی کرد با ابزار هنر مشکلات و برنامه های پیش روی سازمان را به نمایش بگذارد.

 

وی سازمان تأمین اجتماعی را یک سازمان بیمه اجتماعی خواند و افزود: در حال حاضر 39 میلیون و 200 هزار نفر شامل 9 میلیون بیمه شده اجباری، 4 میلیون بیمه شده خاص، مشاغل آزاد و اختیاری، به همراه خانواده و همچنین 2 میلیون و 200 هزار نفر مستمری بگیر به همراه خانواده تحت پوشش این سازمان هستند.

 

وی افزود: سازمان سعی دارد با تأمین و تجهیز منابع مالی در راستای ارتقاء رضایتمندی بیمه شدگان حرکت کند.

 

وی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم مطالبات طرف های قرارداد با 10 تا 11 ماه تأخیر پرداخت می شد اما خوشبختانه اکنون در حال پرداخت مطالبات اردیبهشت ماه داروخانه ها هستیم و کلیه بدهی های سال 92 نیز تسویه شده است.

 

وی تصریح کرد: همچنین برای کمک به طرح تحول سلامت، سرانه امسال 44 درصد افزایش یافته و افزایش مستمری ها نیز با هدف رفع مشکلات مردم به میزان 25 درصد و از ابتدای سال انجام شده است.

 

وی با اشاره به اینکه منابع و مصارف سازمان از سال 88 برابر و از آن پس با کسری مواجه شده گفت: سازمان تأمین اجتماعی در سال گذشته با کسری بودجه 5 هزار و 100 میلیارد تومانی مواجه شد که خوشبختانه با همکاری های لازم این کسری جبران شد. نمایندگان نیز در زمان تصویب قوانین باید منابع آن را مشخص کنند تا از وقوع چنین اتفاقاتی پیشگیری شود.

 

گفتنی است نمایشگاه دستاوردهای سازمان تأمین اجتماعی در چهارمین روز از هفته تأمین اجتماعی با هدف آشنایی نمایندگان با اهداف و برنامه های این سازمان از امروز به مدت 3 روز در  محل نمایشگاه مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است./

 

تازه ترین اخبار