In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۰۵:۱۱
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
بازگشت
 هنر حاکمان تسهیل فضای کسب و کار است

هنر حاکمان تسهیل فضای کسب و کار است

نایب رئیس مجلس با تاکید براینکه حجم بزرگ دولت امکان حضور بخش غیر دولتی را کاهش می‌دهد گفت:هنر حاکمان این است که فضای کسب و کار را برای تولید و کارآفرینان تسهیل کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در چهارمین همایش ملی تکریم کارآفرینان نمونه سازمان تامین اجتماعی که صبح امروز یکشنبه 21 اردیبهشت ماه در سازمان حج و زیارت برگزار شد گفت: کارآفرینی در کشور ایران از امور سهل و ممتنع است و از منظری دیگر حضور در این عرصه در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر جهان بسیار سهل است.

نماینده  مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقتصاد ایران ظرفیت فراوانی برای رشد و حضور پرقدرت در عرصه اقتصاد جهانی دارد ولی ظرفیت های خالی در اقتصاد انباشته و متراکم است ولی با این حال کارآفرینان در بازار داخلی سهم قابل قبولی را دارند.

ابوترابی فرد به موقعیت ویژه ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: این موقعیت ویژه باعث شده تا ایران جزو کشورهای نادری باشد که به دلیل موقعیت ویژه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بازار مناسبی برای حضور کارآفرینان باشد که این موضوع ایران از بسیاری از کشورهای جهان که در این عرصه صاحب نام هستند ممتاز می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: برخورداری ایران از منابع و ذخایر عظیم انرژی ارزان فرصتی را در اختیار کشورمان قرار داده تا ایران از نظر سیاسی استقلال داشته باشد و بهره گیری از ذخایر برتر و مناسب باعث شده تا زمینه مناسب را برای حضور کارآفرینان جهت تولید خدمات عرضه کالا فراهم کند اما این عرصه با موانع و تنگناهایی روبرو هستیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنر حاکم این است که موانع پیشرو را بردارد و یعنی فضای کسب و کار را تسهیل کند تصریح کرد:این درحالی است که  رتبه کنونی ایران در بین سایر کشورهای جهان 150 است که این رتبه کسب و کار  نامناسب و ناهنجاری برای کشور ما است و این موانع را می‌توان در حوزه های مختلفی دسته بندی کرد.

ابوترابی فرد با انتقاد از حجم بزرگ دولت گفت: از بودجه 147 هزار میلیاردی عمومی کشور در سال 1392 ، 119 هزار میلیارد تومان آن به هزینه های جاری اختصاص پیدا می‌کند که در نتیجه منابع آزاد نمی‌شوند تا برای توسعه و پیشرفت کشور و اقتصاد نقش ایفا کند.

وی ادامه داد: حجم بزرگ دولت و فرا تر رفتن از وظایف حاکمیتی امکان رقابت بخش خصوصی را گرفته چرا که این بخش در مقابل بخش دولتی بازنده است و بازار رقابتی موجود غیرمتعادل است.

نماینده مردم ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مهمترین قدم و حرکت در عرصه اقتصاد ایران و کارآیی نظام این است که دولت با وظایف حاکمیتی خویش متوازن گردد و تمام وظایف غیرحاکمیتی به بخش غیردولتی سپرده شود و دستگاههای اجرایی سیاستگذاری به عنوان یک مرجع حکیم و عالم ، ناظر بر سیاست‌ها و بر اجرای سیاست ها عمل کند.

وی افزود: حجم بزرگ دولت علاوه بر اینکه امکان حضور بخش غیر دولتی را کاهش می‌دهد باعث می‌شود که منابع برای تسهیل فضای کسب و کار فراهم نشود. بنابراین برای تسهیل فضای کسب و کار باید به سمت کوچک شدن دولت اندیشید و باید جزو  سیاست های قطعی ، ضروری و اولویت اول قرار داد./

ابوترابی فرد تصریح کرد: در یک دولت بزرگ که بزرگی آن به دلیل رانت نفتی حاصل از فساد است دولت خود را متولی توسعه و پیشرفت در همه عرصه ها حتی عرصه اقتصاد می‌بیند در حالی که دولت هیچ توانایی و ظرفیتی برای انجام ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: متولی پیشرفت و توسعه نهادی می‌شود که تنها با واگذاری این مسئولیت می‌تواند به پیشرفت کمک کند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت های بزرگ پرحجم متصل به منابع بدست آمده از فروش منابع طبیعی خود را بهترین مدیر و متصدی در  پیشرفت و توسعه کشور در همه عرصه‌ها می‌دانند افزود: چون توانایی و کارایی انجام این کار را ندارد در نتیجه با کاهش شتاب رشد اقتصادی، کاهش درآمدها ، کوچک شدن حجم اقتصاد در طول زمان روبرو می‌شود.

وی ادامه داد: ما باید اداره کشور را از فروش سرمایه ملی آزاد کنیم چرا که امروز کشور با فروش سرمایه هایی همچون درآمدهای نفتی اداره می‌شود. بنابراین باید سرمایه موجود را به یک سرمایه مولد و پایدار برای اداره کشور تبدیل نمود.

ابوترابی فرد گفت: باید روزی برسد که منابع حاصل از فروش نفت به صورت کامل به صندوق توسعه ملی واریز شود که این کار شدنی است.

وی با بیان اینکه حجم کنونی صندوق توسعه ملی کشور 150 میلیارد دلار است گفت: این درحالی است اراده نکردیم تا این صندوق را به مرکز رشد و حرکت اقتصادی کشور تبدیل کنیم در حالی که اگر اراده باشد طی 5 تا 10 سال می‌توان تمام درآمدهای ناشی از فروش نفت و میعانات گازی را به آن واریز کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: درامدهای واریزی به صندوق توسعه ملی می‌تواند مزیت های بسیاری را برای فعالیت های اقتصادی کشور و بخصوص بخش خصوصی داشته باشد به طوریکه علاوه بر 150 میلیارد دلار موجود در صندوق نیز سالانه می تواند 100 میلیارد دلار منابع این صندوق افزایش پیدا کرده و موتور اقتصاد کشور را به حرکت درآورد.

وی با بیان اینکه مدیران اجرایی ، مسئولین قانون گذاری برای تحقق این رویداد مهم باید برنامه ریزی لازم را داشته و مصصم باشند، تاکید کرد: مدیریت جهادی یعنی رسیدن به این هدف ارزشمند است اما متاسفانه رانت نفتی موجب شده که کارآفرینان به واسطه رانت موجود به فکر این باشند که چگونه می‌توانند بیشترین استفاده را از آن ببرند که این نگاه موجب ناکارآمدی اقتصادی می‌شود.

وی افزود : این در حالی است که در کشورهایی که پیشگام در عرصه اقتصاد هستند اگر بخواهند بهره بیشتری ببرند و در اقتصاد بزرگ جهانی با وجود رقابت سنگین و سخت حضور داشته باشند به رانت های نفتی و رانت های مشابه فکر نمی‌کنند بلکه به دانش و علم فکر می‌کنند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز نوآوری علمی است که می‌تواند به  عنوان یک رانت اقتصاد را به درآمد بالاتر در یک رقابت برتر بکشاند و کشورهایی که در رقابت سخت اقتصاد حضور دارند این حرکت خود را مدیون دانش خود هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت : در حقیقت این کشورها دانش خود را می‌فروشند و تنوع در فن آوری که متوقف بر تنوع تولید علم و دانش است دنیا را در قبضه خویش گرفته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید به این حوزه بیاندیشیم نمی‌توان با فن آوری های امروز در فردای اقتصاد حضور داشت و نمی‌توان با دانش امروز در فردا ایفای نقش کرد.

وی ادامه داد: امروز تولید علم و دانش منجر به خلق فن آوری نو به صورت تصاعدی و اعجاب آور اقتصاد را قبضه کرده است به طوری که در کشور کره جنوبی از یک بنگاه اقتصادی 300 نفره در حوزه پژوهش و تحقیق کار می‌کنند تا دانش تولید کنند و فن آوری جدید داشته باشند و کالای خود را با نوآوری های جدید به بازار عرضه کنند.

ابوترابی فرد عنوان کرد: لحظه است که تولید علم می‌کند بنابراین کارآفرینان باید ارتباط خود را با علم ارتقا ببخشند و بنگاههای اقتصادی به بنگاههای تولید علم تبدیل شوند تا بتوانیم در آینده در جایگاه فاخری قرار بگیریم.

وی بر افزایش بهره وری در کشور تاکید کرد و گفت: در بعضی از اقتصاد های موفق اگر بخواهند بهره وری را یک درصد ارتقا ببخشند به دلیل اینکه قدم های بلندی که در این عرصه برداشته اند نمی‌توانند موفق شوند. این درحالی است که ما در این حوزه با نقطه های مطلوب فاصله زیادی داریم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید بهره وری را ارتقا ببخشیم چرا که در برخی اقتصادهای پیشرو بهره وری حدود 70 درصد در رشد اقتصادی نقش داشته بنابراین با تزریق پول، دلار و انرژی ارزان منابع نمی‌توانیم به تولید کالا و عرضه خدمات بپردازیم.

وی خطاب به دولت گفت: اگر می‌بینید نقدینگی شما کم است با ارتقای بهره وری هزینه خود را کاهش دهید و از این تهدید به عنوان فرصت استفاده کنید.

ابوترابی فرد بیان کرد: بخش خصوصی باید در بهره وری بالاترین رتبه را در مقایسه با موفق ترین بنگاههای اقتصادی جهان بدست بیاورد که در این صورت است که کالای با کیفیت تولید شده و با کمترین قیمت به دست مصرف کننده عرضه می‌شود.

این نماینده درمجلس نهم گفت: کارآفرینان باید به حوزه حقوق توجه کنند چرا که هنوز حقوق،به عنوان ‌دانش وعلم جایگاه خود را نیافته است. بنابراین در این عرصه هم کشورهایی که جایگاههایی در اقتصاد دارند با آنها فاصله معناداری داریم. تصمیمات ما باید حقوقی باشد و این امر جز در سایه ارتقای دفاتر حقوقی در این حوزه محقق نمی‌شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مدیریت راهبردی و استراتژیک در عرصه اقتصاد حرفهای جدیدی دارد و از کارآفرینان می‌خواهم که از صاحب نظران دعوت کنند و مدیران شما دوره‌های فشرده مدیریت راهبردی را بگذرانند چرا که علم در این عرصه گام های بلندی را برداشته است./

تازه ترین اخبار