In the name of Allah

وبسایت شخصی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

 حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد

پایگاه رسمی و اطلاع رسانی حجة‌السلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد

آخرین بروزرسانی در سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ساعت ۱۶:۲۴
پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
بازگشت
برای برون رفت از مشکلات نیازمند اجماع هستیم

برای برون رفت از مشکلات نیازمند اجماع هستیم

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از اعمال تحریم ها از سوی غرب هزینه های جاری کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته گفت: این درحالی است که هزینه های جاری کشوردر سال 1390 ، 80 هزار میلیارد تومان بوده است که در سال 1393 به رقم 120 هزار میلیارد تومان رسید که نشان می دهد 10 درصد هزینه های جاری کشور افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام ابوترابی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی شب گذشته در برنامه شب آفتابی شبکه تهران درباره سوال نمایندگان مجلس از وزیر امور خارجه گفت: اصولا مردم سالاری هزینه فایده دارد و باید هزینه فایده اش را کلی نگاه کرد، در غیر این صورت اگر جزئی نگاه کنید گاهی مورد نقد قرار می گیرد.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم مردم سالاری ارتقا پیدا کند باید فضای آزاد را برای همه خصوصا نمایندگان مردم فراهم کرد تا بتوانند سوالاتشان را مطرح کنند و کارکرد این فضا قطعا نتیجه اش به نفع نظام است.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: قاعدتا نگاهها متفاوت است اما باید مجموعه خروجی سوال را در مجلس مورد ارزیابی قرار دارد که خروجی اش موجب ارتقای کاریایی دولت و افزایش همدلی دولت و مجلس می شود.

 

ابوترابی با بیان اینکه سوال از وزیر امور خارجه موجب افزایش تعامل و نزدیکی دو قوا به یکدیگر شد افزود: به دلیل اینکه فضای مجلس فضایی بود که از مواضع جدید به صورت کلی حمایت می کرد و می خواست جایگاه ایران در مذاکرات هسته ای ارتقا دهد و او را در این مسیر برای دفاع از منافع ملی مورد حمایت قرار دهد.

 

وی ادامه داد: نکته ای که در فضای گفتگوهای سیاسی به خصوص 1+5 وجود دارد این است که مواضع جمهوری اسلامی ایران شفاف بوده و از سوی عالی ترین مقام نظام تعریف شده است که اکنون این مذاکرات ادامه دارد و ما به نتیجه اش متعهد هستیم زیرا چارچوب های مذاکرات کاملا تعریف شده است.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به نگاه منتقدین توافقنامه ژنو اشاره کرد و گفت: عده ای این نگاه را دارند که دفاعشان از موضوع هسته ای با دفاع دولت در راستای دستیابی به منافع ملی نقش ایفا کند.

 

وی به سخنرانی جان کری وزیر امور خارجه امریکا در خصوص مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: وی به صراحت اعلام کرد که یک راهبرد غرب در پیش روی جمهوری اسلامی بیشتر ندارد و حال راهبرد مذاکره است.

 

ابوترابی فرد عنوان کرد: برای اینکه غرب بتواند از چالش موضع هسته ای بیرون بیاید تنها راهبردش مذاکره است و در میز مذاکره باید دو طرف از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند تا راهبرد بیشتری داشته باشند و از منافع خودشان دفاع کنند.

 

وی ادامه داد: نگاه نمایندگان این است که در موضوع هسته ای مطالبات بالایی داریم و این مطالبات در حقوق هسته ای کشورمان باید مورد توجه قرار بکیرد و قطعا مذاکره کنندگان از این ظرفیت در راستای دفاع از منافع ملی در چارچوب خطوطی که نظام تعریف کرده است استفاده کنند.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس تصریح کرد: امروز به دلیل پایداری ملت ایران و عبور از چالش های سخت توانسته است با صبر و استقامت ملی از این تنگنا عبور کند.

 

 بنابراین ادبیات غرب تغییر پیدا کرده است به طوریکه از نیمه دوم سال 92 کاملا نقشه راهشان تغییر پیدا کرد و به سوی مذاکره برای برون رفت از مسئله هسته ای ایران روی آوردند.

 

وی به جایگاه کنونی ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: ما اکنون در موضع اقتدار نشسته ایم و از منافع ملی دفاع می کنیم بنابراین باید از تمام ظرفیت ها برای اینکه بالاترین سطح برد را داشته باشیم باید استفاده کرد.

 

ابوترابی فرد بر حمایت از مذاکرات هسته ای تاکید کرد و گفت: من از مذاکرات هسته ای حمایت می کنم و اعتقاد دارم باید  تیم مذاکره کننده را تقویت کرد و به آنان جهت دفاع از حقوق ملت ایران هشدار داد.

 

وی ادامه داد: پای میز مذاکره می نشینیم چون می خواهیم از تنگناهایی که می بینیم بیرون برویم که این موضع ما را ضعیف می کند اما گاهی با این دید پای میز مذاکره می نشینیم که توانسته ایم با تکیه بر ظرفیت های ملی از تنگناهای سخت عبور کنیم که این موضع ما را تقویت می کند.

 

وی به ظرفیت های بالای کشور اشاره کرد و افزود: در این چند سال که پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شد همه دیدند که ملت ایران اراده قطعی دارد و باید از این ظرفیت برای رسیدن به قدرت بالاتر استفاده کرد بنابراین از این زاویه با غربی ها گفتگو می کنیم.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد ما از آغاز مذاکرات گفته ایم که می خواهیم با گفتگو حقوق مشروع هسته ای خود را داشته باشیم و به نظر بنده شیوه کنونی مذاکرات منطقی است.

 

این نماینده در مجلس نهم گفت غرب اراده کرد تا با کاهش منابع درآمدی ایران خصوصا درآمدهای ارزی وبا تحریم بانک مرکزی و ایجاد موانع برای دولت مسئولین را برای اداره کشور و تامین منابع لازم با مشکل ایجاد کند. این در حالی است که تحریم بانک مرکزی با فروپاشی یک نظام مساوی است .

 

وی با انتقاد از افزایش هزینه های جاری کشور گفت: در حالیکه درآمدهای کشور کاهش پیدا کرده بود ما شاهد افزایش هزینه های جاری اداره کشور بودیم و این موضوع به عنوان تصویر کاملا روشن پیش رو داریم اقتضا می کند که با یک مدیریت صحیح هزینه هایمان را کاهش دهیم تا بتوانیم با قدرت از این تنگنا عبور کنیم.

 

وی ادامه داد: نه تنها هزینه ها کاهش نیافت بلکه آنرا افزایش دادیم این درحالی است که هزینه های جاری اداره کشور در سال 1390 ، 80 هزار میلیارد تومان بود که در سال 1393 به رقم 120 هزار میلیارد تومان رسید که نشان می دهد هزینه های جاری کشور 10 درصد افزایش یافته است.

 

ابوترابی فرد در خصوص نقش مجلس در کاهش هزینه جاری اداره کشور گفت: در مجلس بخصوص در حوزه نظام بودجه کشور لایحه را دولت به این قوه ارائه می دهد و مجلس شورای اسلامی می تواند در آخرین سطح روی آن تاثیرگذار باشد. بنابراین تحقق کاهش هزینه ها تنها نیازمند عزم دولت و همراهی مجلس است.

 

وی با بیان اینکه اگر اراده دستگاه اجرایی بر افزایش هزینه های جاری باشد امکان استقراض دولت از بانک مرکزی وجود دارد عنوان کرد: در پایان سال 1392 حدود 6 هزار و پانصد میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برای بودجه سال جاری استفاده شد که نباید این کار صورت می گرفت.

 

ابوترابی فرد تصریح کرد: دولت با استقراض از بانک مرکزی هزینه های کشور را افزایش داد این درحالی است که باید در مسیر کاهش هزینه اداره کشور گام برداریم و این روند نمی تواند شیوه صحیحی برای رسیدن به یک قدرت اقتصادی برتر باشد.

 

وی با بیان اینکه ورود پول پر قدرت به بازار منجر به رشد تورم می شود گفت: آنچه در مجلس ارزیابی شده طرح فعلی دولت در حوزه درمان و بهداشت هزینه اش به مراتب بیشتر از منابعی است که در بودجه سال 93 پیش بینی شده است.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به دیدگاه مثبت دولت و مجلس در بحث کاهش هزینه های درمانی اشاره کرد و گفت: در بودجه سال 1393 پیش بینی شد تا از اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه ها منابعی برای حمایت از بخش درمان و کاهش هزینه ها اختصاص پیدا کند.

 

وی عنوان کرد: اگر برنامه ریزی برای کاهش منابع درمان فراتر ازمنابع پیش بینی شده در بودجه سال جاری باشد موجب افزایش استقراض دولت از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور شده و موجب رشد نقدینگی می شود.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بودجه سال جاری برای حوزه درمان و بهداشت 6 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که 3 هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و 3 هزار میلیارد تومان دیگر از منابع حاصل از ارزش افزوده پیش بینی شده که با منابع دیگر این رقم به 12 هزار میلیارد تومان می رسد که بیش از دو برابر منابع پیش بینی شده برای حوزه بهداشت و درمان کشور است.

 

وی بر اصلاح نظام درمانی کشور تاکید کرد و گفت: نظام درمانی کنونی کشور پرهزینه است و باید آنرا اصلاح کرد این در حالی است که کشور در زمینه بهره وری با افق مورد انتظار فاصله بسیاری دارد .

 

ابوترابی فرد بیان کرد: باید هزینه های بی مورد دولت و مجلس را کاهش داد و اراده جدی بر اختصاص هزینه به دستگاهها متناسب با عملکردش باشد.

 

وی با تاکید بر کاهش هزینه های کشور تاکید کرد و گفت به گونه ای باید کشور را مدیریت کنیم که مانع رشد هزینه های جاری اداره کشور شویم، در سال 1384 هزینه جاری اداره کشور 25 هزار میلیارد تومان بوده است که در سال گذشته به 120 هزار میلیارد تومان رسید که این عدد سرسام آوری است.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه می توانیم با ارده جدی و عزم دستگاههای اجرایی به همکاری دولت و مجلس در جهت کاهش هزینه ها و استفاده درست از منابع برای رشد اقتصادی گام برداریم عنوان کرد: رئیس جمهور در گفتار و سخن بر کاهش هزینه های جاری کشور اعتقاد دارد اما در مقام عمل امیدواریم فشارها وی را در مسیر دیگری پیش نبرد.

 

ابوترابی فرد در خصوص برگزاری جلسات میان وزرای دولت و فراکسیون های مجلس شورای اسلامی گفت: از دیرباز فکر میکردیم که فراکسیون ها کارکرد موثری در مجلس و در کنار فضای سیاسی دارند و اخیرا فراکسیون ها در این حوزه فعال شده اند این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در این رابطه فراکسیون راه رهبری تصمیم گرفته تا یک روز از هفته حداقل از یک وزیر دعوت شود تا نمایندگانی که در آن حوزه به وزیر مربوطه ارتباط دارند از آن سوال کرده و دغدغه خود را مطرح کنند.

 

ابوترابی فرد گفت: قرار شد نشست هایی به منظور بیان دغدغه های کلی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی برگزار شود تا دیدگاههای دولت را در زمینه های مختلف مشخص شود که اولین جلسه آن هفته جاری با حضور معاون اول رئیس جمهور ، وزیر امورخارجه، وزیر کار رفاه و تعاون اجتماعی، وزیر نفت و معاون پارلمانی رئیس جمهور برگزار شد.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای برون رفت از مشکلات کشور نیازمند اجماع سازی هستیم و این کار کاملا قابل انجام است مشروط بر اینکه اراده جدی باشد تا در یک گفتگو و مباحثه به بهترین راه حل دست پیدا کنیم./

تازه ترین اخبار